19 Eylül 2022 Pazartesi Saat: 14:55

19 EYLÜL’DE GAZİLER ÜNYE’DE UNUTULMADI

Gaziler Günü nedeniyle Ünye’de program düzenlendi.
19 EYLÜL’DE GAZİLER ÜNYE’DE UNUTULMADI
2. devre başlıyor

19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla tüm Türkiye’de düzenlenen programların yanı sıra Ünye ’de de bir takım programlar düzenlendi.

Programa Ünye Kaymakamı Ayhan Işık, Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı , Ünye Jandarma Komutanı Üsteğmen Muhammed Ali Gökkan,  Ünye Askerlik Şube Başkanı Asteğmen Şükrü Berke Çağman,  Muharip Gaziler Derneği Ünye Şubesi Başkanı Arif Takıcı, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, daire amirleri, gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Tören kapsamında, Gaziler Derneği Ünye Şubesi Başkanı Arif Takıcı günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı.

Başkan takıcı konuşmasında şunları söyledi;

ŞEHİT NURLANMIŞ, GAZİ ONURLANMIŞ ASKERDİR

“Sakarya Meydan Muharebesi, Kurtuluş Savaşımızın seyrini değiştirerek bugünün hür ve bağımsız Türk devletinin yolunu açmıştır.

T.B.M.M. 19 Eylül 1921 tarihindeki toplantısında, Sakarya Meydan Muharebesinde düşmanı bozguna uğratan kahraman ordu muzun muzaffer Başkomutanı Mustafa Kemal Atatürk’e mareşal rütbesi ve Gazi ünvanını tevcih etmiştir.

19 Eylül; İnönü Sakarya ve Dumlupınar’da cepheden cepheye koşan, bu güzel yurdu düşmanlardan temizleyip bize armağan eden İstiklal Savaşı Gazilerinin şeref günüdür.

19 Eylül, dünya barışı ve insanlık uğrunda Kore’de savaşan türkün gücünü dünyaya bir kez daha ilan Kore gazilerinin şeref günüdür.

19 Eylül, Kıbrıslı soydaşlarımızı katliamdan kurtaran ve adada Enosis hayallerini Akdeniz’in karanlık sularına gömen Kıbrıs gazilerinin şeref günüdür.

19 Eylül, Türkiye Cumhuriyetinin üniter yapısı ve toprak bütünlüğü uğrunda vatan hainlerine karşı kahramanca mücadele eden gazilerin şeref günüdür.

Gaziler Günü olarak kutladığımız 19 Eylül, aynı zamanda Türkiye Muharip Gaziler Derneği’nin de kuruluş günüdür.

Gaziler Günü, bu aziz vatana canını adayan kahramanların günüdür. Kahraman gaziler, Gaziler Gününüz kutlu olsun.

Vatan savunmasında şehit ve gazi olmak kadar güzel bir kavram olamaz. Şehit nurlanmış, gazi onurlanmış askerdir.

Dün olduğu gibi bu günde, aziz vatanın bölünmez bütünlüğüne, ulusal değerlerine saldıranlara karşı her zaman kanımızı akıtmaya, canımızı feda etmeye hazırız.

Türk halkının azim ve kararı, her türlü zorluğu yenmeye ve Türkiye Cumhuriyeti’ni sonsuza dek yaşatmaya muktedirdir.

Vatan ve millet için kaza nılan zaferler; Türk kahramanlığının, cesaret ve fedakârlığının birer göstergesidir. Hür ve bağımsız Türkiye Cumhuriyeti bu zaferler sayesinde kurulmuş ve dünyadaki yerini muhafaza etmektedir.

Şanlı tarihimizin zaferleri unutulmamalıdır. Zafer günlerine ve bu zaferlerin kahramanlarına layık oldukları değer her zaman verilmelidir.

Büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, şehit ve gazileri verilmesi gereken önemi şu sözleri ile ortaya koymaktadır: “Türk tarihine altın sayfalar yazdıran gazilerimiz ile şehitlerimizin hatıralarını yüceltmek, onlara olan minnet ve şükran duygularımızı ifade etmek milli bir görevdir.

Türkiye Muharip Gaziler Derneği adına, ebedi başkomutanımız M. Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, tüm şehitlerimizi ve aramızdan ayrılan gazilerimizi saygıyla anar, hayatta olan gazilerimize sağlık ve mutluluklar dilerim.”

Gaziler Günü programı, protokolün Gaziler Derneği ziyaretleri ile devam etti.

Gaziler Derneği ziyaretine Ünye Kaymakamı Ayhan Işık, Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı , Ünye Başsavcısı Hayri Ormancı, Ünye Jandarma Komutanı Üsteğmen Muhammed Ali Gökkan,  Ünye Askerlik Şube Başkanı Asteğmen Şükrü Berke Çağman, Muharip Gaziler Derneği Ünye Şubesi Başkanı Arif Takıcı, siyasi parti temsilcileri ve gaziler katıldı.

Gaziler Günü programı,  İstiklal Savaşı gazilerinden Topçuoğlu Ahmet Argan ve Kore Gazisi Yalçın Taşçıoğlu kabirleri ziyaret edilerek dualar okunarak sürecek. Program kapsamında saat 12:00’de ise Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı tarafından Atatürk Parkı Sosyal Tesislerinde şehit aileleri ile gaziler ve aileleri onuruna yemek ikramında bulunulacak.

 

Bu haber toplam 122 defa okunmuşturAnahtar Kelimeler : 19, EYLÜL’DE, GAZİLER, ÜNYE’DE, UNUTULMADI

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE MEDYA HABER Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız