ordu

HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
5 Ekim 2022 Çarşamba Saat: 10:15

BAŞKAN TAVLI, “BORÇ YÜKÜNÜ AZALTTIK, KALICI HİZMETLER ÜRETTİK”

Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı Ekim ayı olağan meclis toplantısında yaptığı açıklamada mali disiplin ile Ünye Belediyesi’nde borç yükünü azalttıklarını ve Ünye’ye kalıcı hizmetler ürettiklerini söyledi.
BAŞKAN TAVLI, “BORÇ YÜKÜNÜ AZALTTIK, KALICI HİZMETLER ÜRETTİK”

“ÜNYE-AKKUŞ-NİKSAR YOLU’NDA İHALE TAMAMLANDI”

Ekim ayı olağan meclis toplantısı yoğun gündemle gerçekleşti. Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı gündem maddelerine geçmeden önce Eylül ayında gerçekleşen Ünye -Akkuş-Niksar yolu ihalesini değerlendirdi. Başkan Tavlı, “mevcut güzergâhın standartlara uygun hale dönüştürülmesi noktasında çok emek, gayret ve mücadele verilmesi neticesinde önce yatırım programına alınma süreci ve ardından ihale sürecini hep birlikte yaşadık. 30 Eylül’de gerçekleşen ihaleye 20’nin üzerinde firma katılırken ihaleyi alan firmanın inceleme süreci devam ediyor. Yer tesliminin ardından 600 günlük tamamlanma sürecine girilecek ve yıllarca beklediğimiz yolumuzun standartlara uygun hale getirilmesine şahit olacağız. İnşallah hep birlikte yolumuzu keyifle kullanırız” dedi.

 

ÜNYE OSB’DE DOĞALGAZ’DAN SONRA ELEKTRİK HATTI ÇALIŞMALARI BAŞLAYACAK”

Ünye OSB’de devam eden çalışmaları da değerlendiren Başkan Tavlı, “bizim için hayal olup gerçekleşen yatırımların biri de Ünye OSB idi. Burada bir yandan alt yapı çalışmaları devam ederken diğer taraftan da doğalgaz ana hattı, OSB alanına kadar ulaştı. Yerel yönetim olarak sadece üzerimize düşen değil daha fazlasını yaparak bir an önce OSB’ye kavuşma noktasında gayret gösterdik. Doğalgaz ile birlikte elektrik hattı ile ilgili de ihaleyi gerçekleştirdik. Yer tesliminden sonra bu çalışmamız da başlayacak. Ayrıca içme suyu ve kanalizasyon hattı ile ilgili de OSKİ ile ortak protokol çalışmalarımızı yürütüyoruz. Alt yapı çalışmaları tamamlanana kadar diğer işlerin de tamamlanmasına gayret ediyoruz. Bu çalışmalar devam ederken şu anda 6’nın üzerinde firmamızın fabrika kurma çalışmaları sürüyor. OSB’nin bir an önce istihdama katkı sunması düşüncesiyle oradaki iş insanlarımıza inşaatlarını tamamlamaları için ruhsatlarını da verdik” diye konuştu.

 

“BÜTÇENİN İYİ YÖNETİLMESİ SAYESİNDE SÜRDÜRÜLEBİLİR BORÇ YÜKÜYLE KALICI HİZMETLER ÜRETTİĞİMİZİ GÖRÜYORUZ”

Başkan Tavlı’nın açıklamalarının ardından gündemdeki maddeler meclis üyeleri tarafından görüşüldü. Ünye Belediyesi’nin borç durumuna ilişkin bilgi veren Başkan Hüseyin Tavlı , “bu zamana kadar toplamda 56 Milyon liralık borçlanma yetkisi aldık. Bunun 45 Milyon lirası kullanıldı. Aynı zamanda 43 Milyon lira nakdi borç ödedik. Bunun yanı sıra göreve geldiğimizden bu yana uyguladığımız mali disiplin ile Ünye Belediyesi’ne bir beton santralinin işletilmesi için 55 dönümlük yer kamulaştırıldı. Ayrıca beton santraline ham madde üretilebilmesi için konkasör şantiyesi kuruldu. Ayrıca Tekkiraz Karaarmut Mevkii’ne de bir konkasör şantiyesi kurularak şehir merkezinden o bölgeye malzeme taşınma yükü de ortadan kaldırıldı. Bunun yanı sıra tesisimize 4 mikser, 1 loder, 1 bekoloder, 1 treyler ve 1 adet pompa da kaza ndırıldı. Yani biri yeni diğeri ikinci el olan iki tesisin değeri 100 milyon liradır. Bugün hiçbir kimseye bir metre yer satılmadan kendi bütçemizle iş merkezinin %60’ı tamamlanmış hale geldi. Ünye merkezde %20 civarında olan doğalgaz kullanımı bugün %80’e ulaştı. Doğalgaz hatlarının geçtiği mahallelerdeki tahribatlar alt yapıları yenilenerek gideriliyor. Şehir merkezinde alt yapı ve üst yapı çalışmalarının yanı sıra beton yol çalışmalarımız 105 km.’ye ulaştı. Bugün itibariyle beton yolun maliyetini hesapladığımızda 130 milyon lirayı buluyor. Bütçenin iyi yönetilmesi sayesinde ve Allah’ın izni ile sürdürülebilir borç yüküyle kalıcı hizmetler ürettiğimizi görüyoruz. Toplamda 135 Milyon olan Ünye Belediyesi’nin borcu 70 Milyon lira seviyelerine geriledi” dedi.

 

Toplantı gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından sona erdi.

Bu haber toplam 87 defa okunmuşturHaber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE MEDYA HABER Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız