HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
13 Ekim 2022 Perşembe Saat: 10:54

EMEK PARTİSİ ÜRETİCİ KÖYLÜYÜ FINDIK KURULTAYINA DAVET ETTİ

Emek Partisi 19 Ekim Çarşamba günü yapılacak olan fındık kurultayı için bildiri dağıtımı gerçekleştirerek üretici köylülere kurultaya katılım çağrısı yaptı.
EMEK PARTİSİ ÜRETİCİ KÖYLÜYÜ FINDIK KURULTAYINA DAVET ETTİ

Emek Partisi bir hafta sonra yapacakları fındık kurultay çalışmalarını hızlandırdı. Altın ordu ilçesinde kurultaya katılım çağrısı bildirisi dağıtımı gerçekleştirildi. Çalışmalar hakkında bilgi veren Emek Partisi Altın ordu İlçe Başkanı Yusuf Kaya, “Kurultaya bir hafta kaldı. Fındıkta yaşanan sorunlar her yıl yineleniyor. Bu nedenle yalnızca fiyatla sınırlı olmayan çözüm tartışmasını büyütmek zorundayız. Bu nedenle en geniş katılımın olması için çalışıyoruz. Üreticiler yanında bu konuda bilgi birikimi olanları da kurultayımızda buluşturmaya çalışıyoruz.” dedi.

Geleneği değiştireceğiz

            Kaya, her kesimin kendince bir şeyler yaptığını ancak ayrı ayrı çalışmaların üreticiye yararı olmadığını vurgulayarak, “Fındıkla ilgili konuşmayan, açıklama yapmayan yok ancak bir araya gelip ortak akıl oluşturulamıyor. Amacımız dağınıklığı gidermek. Ayrıca her yıl aynı konuşmaların, dert yanmaların sonu gelmeli. Üreticilerin mağdur edildiği gelenek bozulmalı ki, Emek Partisi olarak bunun için çalışıyoruz. Artık, üreticinin yüzü gülmeli; emeğinin, ürününün karşılığını alabilmelidir.” dedi.

            Soruna bütüncül yaklaşıyoruz

            Fındıkta yaşanan sorunun yalnızca fiyat olmadığını dile getiren Kaya, “Fındıktaki politika bütüncül ele alınmalı. Stratejik ürün kapsamında olması gereken ürünümüzün halkçı bir politikası yok. Yeni bir tarım-fındık yasası olmalı. 4572 kooperatifleri şirketleştiren ve devlet desteğinden yoksun bırakan yasa değiştirilmeli. Dikim alanlarından gençleştirmeye, tarımda destekten serbest piyasa politikalarının terk edilmesine kadar sorun bir bütündür. Üretici mağdur. Bu mağduriyete neden olan iktidar ve yerli-yabancı tarım ve gıda tekelleri. Bu durumda üreticilerin birlik ve dayanışma içinde ürünlerine sahip çıkmaktan başka seçenekleri yok. Kurultayımız bu konuda yol açıcı olacaktır.” dedi.

Bu haber toplam 148 defa okunmuşturAnahtar Kelimeler : fındık, haber, ünye, köylü, üretici

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE MEDYA HABER Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız