9 Kasım 2022 Çarşamba Saat: 16:34

ÜNYE YÖRESEL ÜRÜNLER ÜRETİM ATÖLYESİ VE AŞEVİNE KAVUŞUYOR

Ünye Belediyesi tarafından projesi ve ihale süreci tamamlanan “Yöresel Ürün Üretim Atölyesi ve Aşevi” projesi hayata geçiriliyor.
ÜNYE YÖRESEL ÜRÜNLER ÜRETİM ATÖLYESİ VE AŞEVİNE KAVUŞUYOR

Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı projeyle ilgili yaptığı açıklamada, “Hem istihdama katkı sağlamak hem de yöresel ürünlerin sürekli teminini sağlamak noktasında yaşanan sıkıntıyı ortadan kaldırmak amacıyla bir üretim tesisi kurulması kararı aldık. Projemiz kapsamında ayrıca yaşlı ve engelli vatandaşlarımızın gıda ihtiyacının karşılanması amacıyla aşevini kuracağız” dedi.

 

Kültür ve Turizm kenti olma yolunda birçok çalışma yürüten Ünye Belediyesi, gastronomi alanında da son yıllarda bölgenin yıldızı olma yolunda ilerliyor. Kadınlara pozitif ayrımcılık yaparak 3 yıldır yürütülen çalışmalar kapsamında “Yöresel Ürünler Hanım Eli İle Ekonomiye Kaza ndırılıyor” projesini başarılı bir şekilde hayata geçiren Ünye Belediyesi, buna ilave olarak şimdi de “Yöresel Ürün Üretim Tesisi” kuruyor.

 

Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı ’nın girişimleriyle başlatılan çalışmalarda ciddi mesafe kat edilirken, Cevizdere Mahallesi’nde tahsis edilen 2 bin 543 metrekarelik alanın üretim tesisine dönüştürülmesi için çalışmalar başladı. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nün ortağı olduğu projenin 7.000.000 TL’ye ihalesi gerçekleştirildi. Kurulacak tesise DOKAP (Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma Dairesi Başkanlığı) tarafından 1 milyon 862 bin 343 TL destek sağlanacak.

 

BAŞKAN TAVLI, “PROJE KAPSAMINDA KADINLAR VE GENÇLERİMİZE YÖRESEL ÜRÜNLERİN ÜRETİMİ VE HİJYEN SANİTASYON İLE İLGİLİ EĞİTİMLER VERİLECEK”

 

Projenin Ünye ’ye değer katacağını belirten Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı yaptığı açıklamada, “ Ünye Yöresel Ürünler Hanımeli İle Kuruluyor’ Projemizin startını veriyoruz. 3 yıldır belediyemiz bünyesinde yöresel ürün üretimi konusunda ciddi çalışmalar gerçekleştirdik. Belediye tesislerimizde üretilen yöresel ürünlerimiz, destinasyonlarımız için başlı başına bir çekim kaynağı haline gelmiştir. Bu sebeple Ünye Belediyesi olarak hem istihdama katkı sağlamak, hem de yöresel ürünlerin sürekli teminini sağlamak noktasında yaşanan sıkıntıyı ortadan kaldırmak amacıyla, bir üretim tesisi kurulması kararı aldık. DOKAP (Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma Dairesi Başkanlığı ) tarafından 1.862.343 TL hibe desteği alacağımız projemizde kadınlar ve gençlerimize hem eğitim verilecek hem de istihdamları sağlanacak” dedi.

 

BAŞKAN TAVLI, “YÖRESEL ÜRÜNLERİ MODERN TESİSTE ÜRETECEĞİZ”

 

Proje ile birlikte yöresel ürünlerin modern bir tesiste üretilerek satışının yapılacağını belirten Başkan Tavlı, “Yöresel ürünlerin üretiminin sürdürülebilir olması aynı zamanda talep edilen ürünün devamlılığının temin edilmesi bakımından işletmeyi modern donatılarla kuracağız. Bu projemizde DOKAP’ın da desteğini aldık. Bu nedenle DOKAP Başkanı Hakan Gültekin’e destekleri nedeniyle teşekkür ediyorum. Bunun yanı sıra işbirliği içinde olduğumuz kurumlarımıza da destekleri nedeniyle teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

 

BAŞKAN TAVLI, “HAYIRSEVERLERİN DESTEĞİYLE AŞEVİ PROJEMİZİ DE HAYATA GEÇİRECEĞİZ”

 

Yöresel Ürün Üretim Tesisi ile birlikte hayırsever vatandaşların desteğiyle aşevi projesini de hayata geçireceklerini belirten Başkan Tavlı, “Yöresel ürünlerimizin değer bulmasına imkân sağlayacak projemiz kapsamında ayrıca hayırsever Görgülü ailesinin de bağışlarıyla kurulacak Emine Görgülü Aşevi sayesinde ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza yemek dağıtımı yapılacak. Yaşlı ve engelli vatandaşlarımızın da yararlanacağı aşevi projemize destek veren Görgülü ailesine teşekkür ediyorum. Projemiz Ünye ’mize hayırlı olsun” diyerek sözlerini tamamladı.

 

PROJE KAPSAMINDA YAPILACAK ÇALIŞMALAR;

Yöresel Ürün Üretim Atölyesi projesi kapsamında 2 adet binanın onarılarak üretim atölyesine dönüşüm süreci gerçekleştirilecek. Üretim atölyesi zemin katında ürün kabulü, bulaşıkhane,  hazırlık mutfağı, sıcak mutfak ve paketleme odası, 1. Katta kuru gıda deposu, ürünlerin kuru madde miktarlarının ölçülüp ph’larının belirlendiği laboratuvar, 3. Katta idari kısım personel dinlenme, soyunma odaları, mutfak, yemekhanesi yer alacak. Giriş kısmındaki tek katlı binada ise soğuk hava deposu ve Karadeniz Sahil Yolu kullanıcıları ve Ünye halkının kullanacağı bir satış reyonu ile kafeterya yapılacak.

 

Projenin tanıtım toplantısına İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Bahri Aslışen, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mustafa Erdoğan ve Ünye Belediyesi Plan ve Proje Müdürü Sibel Cerrahoğlu katıldı.

Bu haber toplam 160 defa okunmuşturAnahtar Kelimeler : ünye, aşevi, hüseyintavlı, ünyebelediyesi

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE MEDYA HABER Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız