HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
18 Kasım 2022 Cuma Saat: 13:07

ÜNYE KALESİ’NDE GERİ SAYIM BAŞLADI

2500 yıllık tarihi geçmişi olan Ünye Kalesi’nde çalışmalarda sona yaklaşılırken, Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı 2023 yılında kalenin turizme açılacağını söyledi.
ÜNYE KALESİ’NDE GERİ SAYIM BAŞLADI

Köklü bir tarihe sahip olan ilçenin en önemli miraslarından biri olan 2500 yıllık Tarihi Kale turizme kaza ndırılıyor. Ünye Belediyesi tarafından dehliz temizlikleri ve çevre düzenlemeleri yapılan kalede raylı sistem ve yürüyüş platformu kurulma çalışmaları sürüyor.

 

“BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NE AİT OLAN ALAN ÜNYE BELEDİYESİ’NE DEVREDİLDİ”

Ünye Kalesi’nin kısa bir süre sonra turizme kapılarını açacağını söyleyen Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı , “ Ünye Kalemizin turizme kaza ndırılması için çalışmalarımız aralıksız devam ediyor. Kale’nin bir kısmının Ordu Büyükşehir Belediyemize ait olması nedeniyle Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Kasım Ayı Toplantısı’nda, Ünye Belediyesi’ne tahsisi görüşüldü. Kale’nin bir an önce faaliyete geçmesi için Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Mehmet Hilmi Güler ile görüştük. Kale’nin Ünye Belediyesi’ne devri ve işletilmesi noktasında Büyükşehir Belediye Meclisi karar verdi. Buranın Ünye Belediyesi’ne devri ile alakalı karar çıktı. Biz de Kale’nin turizme kaza ndırılması için çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Raylı sistem ve aydınlatma işlemi tamamlanırken vagon çalışması sürüyor. Aynı zamanda Kale’nin girişinden dehlizin bulunduğu alana kadar olan yürüyüş platformunun da yapımı tamamlandığında Kale, ziyaret açılacak” dedi.

 

 

“ARKEOLOJİK KAZILAR DEVAM EDECEK”

Kale’de ki çalışmaların bununla da kalmayacağını belirten Başkan Tavlı, “Bu çalışmalarımızla birlikte Kale, hemşerilerimiz ve misafirlerimiz tarafından ziyaret edilirken sahada arkeolojik kazılar da devam edecek. Bir tarafta çalışmaların yürüdüğü, diğer tarafta ziyaretlerin yapıldığı bir şekle dönüştürerek Ünye Kalesinin turizme kaza ndırılan önemli destinasyonlardan bir tanesinin olacağını ifade etmek istiyorum” diye konuştu.  

 

ÜNYE KALESİ TÜRKİYE’DE İLK”

Ünye Kalesinin raylı sistemle ziyaret edilen tek kale olacağını ifade eden Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı , “Bu projenin Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından tescil edilmesini sağlamış olduk. Raylı sistem döşendi, aydınlatma yapılıyor. Son gelinen aşamada, Kalenin girişinden dehliz ağzındaki olan dış kısmına kadar olacak olan yürüyüş platformu ihalesi gerçekleşti. Bu işlerin yürütülmesi noktasında Büyükşehir Belediyesi’nde Meclisinden burayla ilgili yetkilendirme çalışması yapılacak. Başkanımız Hilmi Güler’e arz ettik; işletme ve faaliyetleri yerinden yürütüp takip edelim, eksik kaldığımız noktalarda sizden destek talep ederek en kısa zamanda turizme kaza ndırmak istediğimizi ifade ettik” dedi.

 

2023’ÜN İLK AYLARINDA TAMAMLANMASI PLANLANIYOR

Çalışmaların 2023’ün ilk aylarında tamamlanmasını planladıklarını kaydeden Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı , “En geç 2. ayda yürüyüş platformu tamamlanmış, raylı sitemin vagonu yerleştirerek sistemsel haliyle ziyaret edilebilir olarak hazır hale gelecek. Bu yaz turizm açısından orayı ziyareti mümkün kılmış olacağız.” diye konuştu.

Bu haber toplam 210 defa okunmuşturAnahtar Kelimeler : kale, truzim, başkantavlı, ordu, ünye

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE MEDYA HABER Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız