21 Kasım 2022 Pazartesi Saat: 13:39

ÜNYEPORT, GELİŞİYOR

Ro-ro seferlerinin devam ettiği ünyeport’ta su derinliği arttırılıyor. Ünyeport’ta yakın zamanda yüksek tonajlı veya kruvaziyer gemileri görebiliriz
ÜNYEPORT, GELİŞİYOR

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in girişim ve çabalarıyla büyütülen, rıhtım sayısı arttırılan ve tarihinde ilk defa Ordu -Rusya arasında Ro-Ro seferlerinin başladığı Ünye Limanı’ndan kruvaziyer gibi yüksek tonajlı gemilerin yararlanması için su derinliği arttırılıyor.

Ulusal ve uluslararası nitelik kaza nması için Ünye Limanı’nda yapılan çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Rıhtım uzunluğu ve derinliği açısından büyük yüksek tonajlı ve kruvaziyer gibi gemilerin girişine elverişsiz olan Ünye Limanı yapılan büyütme ve kapasite artırma çalışmaları ile standartlara uygun hale getiriliyor.

BAŞKAN GÜLER ÇALIŞMALARI YERİNDE İNCELEDİ

Bu kapsamda Ünye ilçesini ziyaret eden Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, çalışmaların devam ettiği Ünye Limanı’nda incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı. Yapılan çalışmalar hakkında açıklamalarda bulunan Başkan Güler, Ünye Limanı’nın her geçen gün daha da aktif bir liman haline geleceğini belirtti.

“HEM TİCARET GELİŞECEK HEM DE EKONOMİK OLARAK KALKINACAĞIZ”

Ünye Limanı’ndaki çalışmaların tamamlanması ile birlikte Ordu ’da hem ticaretin gelişeceğini hem de şehrin ekonomik anlamda kalkınacağını söyleyen Başkan Güler şunları kaydetti:

Ünye Limanı’ndaki çalışmalarımız bütün hızıyla devam ediyor. Bizim burada yapmak istediğimiz limanın temizlenmesi, derinliğinin 7,5 metre draft seviyesine düşürülmesi ve büyük gemilerin buraya yanaşmasını sağlamak. Bundan sonra sadece Samsun, Giresun, Tokat bizim komşumuz değil, Rusya’dan itibaren bütün Avrupa gemilerin geldiği limanlar bizim komşumuz oluyor. Burası çok aktif bir liman olacak. Ro-Ro ve kruvaziyer gemilerinin geldiği bir liman olacak. Bütün hazırlığımız ilimizin büyük bir çekim merkezi haline gelmesi için. Bunu yaptığımız zaman hem ticaretimiz gelişecek hem esnafımız para kaza nacak. Bu da işsizliğin azalması ekonomik olarak da kalkınmamızı sağlayacak. Bu kapsamda gece gündüz derinleştirme çalışmalarımızı yapıyoruz. Çalışmalarımıza da yoğun bir şekilde devam ediyoruz.”

HER GEÇEN GÜN GELİŞİYOR

Ünye Limanı’nda 80 bin metrekare iç liman dolgusu devam ederken kapalı depolar ile siloların yapılması, 220 m uzunluğunda ve -10 m derinliğinde yeni rıhtım yapılması, dış liman olarak adlandırılan ana mendirek ve rıhtımlar ile yeni dolguların yapılma çalışmaları gerçekleştiriliyor.

TİCARET HACMİ ARTACAK

Ünye Limanı’nda yapılan çalışmalar ile birlikte Orta ve Doğu Karadeniz illerinin nüfus açısından orta noktada bulunması ile gerek dış gerekse iç ticaret lojistik maliyetlerini düşürürken Ordu 'nun ticaret hacmini ise artıracak. Karadeniz-Akdeniz ve Ünye -Akkuş-Niksar

Yolu gibi stratejik yollarla da birleşerek ivme kaza nacak olan Ünye Limanı ile birlikte deniz ticareti aksamadan devam edecek. Böylelikle Ünye Limanı mevcutta bulunan diğer limanlar gibi eşit şartlara getirilerek hem il ekonomisine hem de bölge ekonomisine önemli ölçüde yön verecek. Öte yandan lojistik, sanayi gibi faktörleri de doğrudan etkileyecek liman istihdama da katkı sağlayacak.

Bu haber toplam 191 defa okunmuşturAnahtar Kelimeler : ünye, ünyeport, başkangüler

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE MEDYA HABER Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız