26 Mayıs 2023 Cuma Saat: 13:24

ORDU ÜNİVERSİTESİ'NİN REKTÖRÜ HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU, KENDİSİ AÇIĞA ALINDI

Ordu Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcısı Kürşat Taştan, üniversite rektörü Prof. Dr. Ali Akdoğan ve üniversite yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulundu. Taştan, suç duyurusunda bulunmasının ardından; “İzinli olduğu tarihte
ORDU ÜNİVERSİTESİ'NİN REKTÖRÜ HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU, KENDİSİ AÇIĞA ALINDI

Ordu Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcısı Kürşat Taştan, üniversite rektörü Prof. Dr. Ali Akdoğan ve üniversitenin diğer yetkilileri hakkında “görevi kötüye kullanma” suçunu işledikleri iddiasıyla suç duyurusunda bulundu. Taştan, suç duyurusunda bulunmasının ardından görevden alındığını iddia etti.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNAN TAŞTAN AÇIĞA ALINDI

Taştan, suç duyurusunda bulunmasının ardından; “İzinli olduğu tarihte görevden alındığını” aktardı.

Taştan,“Raporlu olduğumu idareye bildirdim. Ancak raporumu işleme koymadılar suç işlediler ve ardından görevden alındım. Bu hukuksuz durumun düzeltilmesi için mahkemeye başvuracağım” yanıtını verdi.

SAVCILIK, GÖREVSİZLİK KARARI VERDİ... DOSYA YÖK’E GÖNDERİLDİ

Ordu Cumhuriyet Başsavcılığı, 25 Nisan 2023 tarihinde görevsizlik kararı verdi. Dosya, savcılık tarafından YÖK Başkanlığı’na gönderildi. Ordu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın görevsizlik kararına göre Taştan, şu iddiaları sıraladı:
“İlahiyat Fakültesi’nde araştırma görevlisi ve öğretim görevlisi alımlarında usulsüzlük yapıldığı; 2021 yılında İkizce Meslek Yüksek Okulu Sağlık Bakım Hizmetleri Anabilim Dalı’na öğretim görevlisi alımında usulsüzlük yapıldığı, İlahiyat Fakültesi ve Fen Edebiyat Fakültesi’nin birlikte kullandığı bina ile ilgili 2022 yılında tadilat yapılmış gibi gösterilerek bir firmadan toplamda 450.000 TL değerinde parça parça doğrudan temin ile alım yapıldığı; 24 Haziran 2022 Cuma günü 27. İlahiyat ve İslami İlimler Fakülteleri Dekanlar Konseyi’nin, Ordu Üniversitesi’nde gerçekleştirmiş olduğu, toplantı sonrası gerçekleştirilen gezi sırasında meydana gelen ölümlü trafik kaza sı olayında, üniversiteye ait araçların usulsüz kullanıldığı;

Cumhurbaşkanlığı Tasarruf Tedbirleri Genelgesine aykırı olarak 2022-2023 yıllarında birçok senato toplantısının yemekli ve gezinin (gezili) organize edildiği, bu organizasyonlarda araçların usulsüz olarak kullanıldığı, harcamaların usulsüz olarak yapıldığı;

Kurumun resmi mail adresi üzerinden Rektör Ali Akdoğan’ın kızının düğün davetiyelerinin mail yolu ile gönderildiği ve düğüne davetin yapıldığı; 10/10/2022 tarihinde Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen akademik açılış töreni sonrasında törene katılanların Ankara’da bir restoranda yedikleri yemeğin ödemelerinde usulsüzlük yapıldığı…”

Savcılık, görevsizlik kararını şu gerekçelere dayandırdı:
“2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun… 53/1-c-(1) ‘ilk soruşturma’ konulu maddesinde üniversite rektörü hakkındaki ilk soruşturmanın disiplin amiri olan Yükseköğretim Kurulu Başkanı veya görevlendireceği uygun sayıda soruşturmacı tarafından yapılacağının belirtildiği; iddialar bakımından soruşturma yapma görevinin Yükseköğretim Kurulu’na ait olduğu anlaşılmakla… Cumhuriyet Başsavcılığı’nın görevsizliğine, soruşturma dosyasının Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’na gönderilmesine karar verildi.”

Bu haber toplam 266 defa okunmuşturHaber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE MEDYA HABER Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız