HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
31 Mart 2021 Çarşamba Saat: 10:02

ÜNYE’NİN HAYALİNİ KURDUĞU OSB İÇİN İLK RUHSAT VERİLDİ

Ünye de Ekonomi yönünden büyük katkı sağlayacak Ünye OSB nin Altyapı İhalesinin ardından ilk Fabrika için Ruhsat teslimi yapıldı.
ÜNYE’NİN HAYALİNİ KURDUĞU OSB İÇİN İLK RUHSAT VERİLDİ

Altyapı çalışmalarının sürdüğü Ünye OSB alanında ilk Ruhsat alan firma Ünye ’den Uslu Fındık oldu.

Ünye Kaymakamlık Toplantı salonunda gerçekleşen imza töreninde Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı , AK Parti İlçe Başkanı Kenan Selim Argan, Uslu Fındık Yönetim Kurulu Üyesi Murat Uslu hazır bulundu. Törende OSB’deki ilk inşaat ruhsatı imzalanarak iş insanı Murat Uslu’ya verildi.

30 milyona mal olacak, 1 yılda tamamlanacak

İmza töreninde konuşan Uslu Fındık Yönetim Kurulu Üyesi Murat Uslu, mevcut fabrikalarının aynı yerinde faaliyet göstereceğini ifade ederek, OSB’deki alanda ihracat odaklı bir entegre tesis kuracaklarını, tesisi 30 milyonluk bir yatırım ile 1 yılda tamamlamayı hedeflediklerini söyledi. Uslu, kuracakları entegre tesis ile en az 150 kişi istihdam edeceklerini  vurguladı.

Nisan sonu Mayıs ayı gibi kazmayı vuracağız

İş insanı Murat Uslu verdiği bilgide; “Altyapı projeleri ile birlikte bizde fabrikanın inşaatına başlayacağız. Çalışmalarımızın tamamını 1 yıl içinde tamamlamayı düşünüyoruz. Bölge’de parmakla gösterilecek çok özel bir tesis olacak. Bu tesisimizde Avrupa’ya ihracat odaklı çalışacağız. Şuan ki mevcut yerimiz aynı şekilde kalacak ve oradan da iç piyasaya çalışacağız.” dedi.

Projede yer alan inşaat, makine ve harita mühendislerinin de bulunduğu törende Harita Mühendisi Zekai Baş proje ile ilgili bilgi verdi.

40 yıllık bir özlemin sonuna gelmiş bulunuyoruz

Ak Parti Ünye İlçe Başkanı Kenan Selim Argan imza töreninde; “Çok önemli bir ana şahitlik ediyoruz. Ünye li müteşebbisimiz Uslu Fındık Sanayi ve Tic. A.Ş’nin Ünye OSB’de kuracağı tesisin  ruhsatını vereceğiz. OSB’de zorlu süreci geride bıraktık, artık yatırımların yapıldığı, üretime geçilecek bir sürece geldik. Bundan böyle OSB ile ilgili yatırım, üretim ve istihdam konuşulacak. Kısacası 40 yıllık bir özlemin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Bundan sonraki süreçte Ünye ’mizde artık ikinci OSB, Entegre OSB’ler olur inşallah. OSB’ler lokomotiflerdir. Özellikle son dönemde pandemi ile birlikte yaşamış olduğumuz ekonomik krizin Ünye ’de sonlanmasına, istihdamın ciddi anlamda artmasına vesile olmasını diliyorum. Ünye ’mize hayırlı olsun.” dedi.

Büyük bir mutluluk yaşıyoruz

Törende konuşan, gelinen noktada büyük bir mutluluk yaşadıklarını ifade eden Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı şunları ifade etti; “Ünye’de kronik vaka haline dönüşmüş olan ve hep konuşulup da bir türlü neticesine ulaşılamayan Ünye OSB ile ilgili girişimlerimizi hızlandırdık. Bir dakika bile zaman kaybetmeden süreçte gerekli olan işlemleri tamamlayarak bu güne geldik. Yatırımcılarımız, sanayicilerimiz bu bölgenin bir an önce hayata geçirilmesi ile ilgili sabırsızlıkla beklediklerini bizlere ifade ettiler. Alt yapı ihalesinin ardından yapım süreci sürerken, sanayicilerimiz de bir taraftan kendi inşaat kısımlarını tamamlayarak hizmet sektöründe faaliyet gösterecekler. Bizim yerel yönetim olarak en büyük sıkıntılarımızdan bir tanesi de istihdam noktasında sıkıntılar yaşamamızdı. Biz bundan böyle bölge insanının kendi ilçesinde iş bulacak olmasının, yerinde karnını doyurma fırsatı bulmasının mutluluğunu yaşıyoruz. Burada ilk olarak 30 milyonun üzerinde bir yatırımı gerçekleştirilecek. OSB’mizdeki ilk tesisin fındıkla ilgili olması da bizi ayrıca mutlu etti.”  

4 yılda yapılacakları bir yıla sığdırdık

El birliği ve işbirliği içinde 4 yılda yapılacak işleri 1yıla sığdırdıklarını belirten Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney; “ Ünye OSB yılların özlemi olduğu için herkesi heyecanlandıran bir proje. Devlet, millet iş birliği içerisinde zor süreçler aşıldı. Alt yapı ihalesi ve yer teslimi yapıldı ve kazmalar vuruldu. Biz 4 yılda yapılacakları 1 yıla sığdırdık. Bunu yaparken de yerelde yek vücut olduk, ortak bir bakış açısı ile hareket ettik. Bunun içerisinde müteşebbislerimizde büyük rol aldılar. İlkler hep özeldir ve farklıdır. Biz bu anlamda Uslu Fındığı tebrik ediyoruz. Biliyoruz ki çok kısa süre içerisinde burada yer tahsis ettiğimiz firmalar daha alt yapı bitmeden OSB’yi fiilen yatırım anlamında dolduracaklar. Bu istihdama katkı sağlayacağı gibi ilçemizdeki sermaye birikimine ve yeni yatırımların yapılmasına da öncülük edecek.” İfadelerini kullandı.

Haber ; Ünye Medya Ajans


Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE MEDYA AJANS - ÜNYE HABER Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

G-0M8FWJ5EH7