3 Kasım 2021 Çarşamba Saat: 09:38

VALİ SONEL ÖRNEK FINDIK BAHÇESİ ÇALIŞMALARI İÇİN FINDIK BAHÇELERİNDE

Ordu Valisi Tuncay Sonel tarımda verimliliği arttırmak amacı ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Ziraat Odaları’nın ortaklaşa başlattığı, Fındıkta Örnek Uygulama Timleri Sahada Projesi" ne desdek vererek çalışmaları yerinde
VALİ SONEL ÖRNEK FINDIK BAHÇESİ ÇALIŞMALARI İÇİN FINDIK BAHÇELERİNDE

ordu valisi tuncay sonel’in yaptı ğı incelemeler süresince, İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, Perşembe Ziraat Odası Başkanı TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, eşlik etti.

“Fındıkta Örnek Uygulama Timleri Sahada Projesi” kapsamında, Altınordu ilçesinde, Teyneli mahallesi ndeki Adem Şişman isimli çiftçinin bahçesinde yapılmakta olan örnek budama çalışmalarını inceleyen Vali Tuncay Sonel, uygulamayı yapan ziraat mühendislerinden bilgi aldı. Fındıkta verim ve kalitenin artırılması için tekniğine uygun budama yapılmasının önemini belirten Ziraat Mühendisleri, fındık ocaklarında oluşan dip sürgününün Kasım ve Mayıs aylarında olmak üzere yılda iki defa alınması, yaşlı ve verimden düşmüş, aynı yöne giden, ocağın içini kapatan dalların kesilmesi, ocakta fazla dal olmaması, ocağın güneş ve hava almasının sağlanması gerektiğine dikkat çektiler. Ziraat Mühendisleriyle birlikte dip sürgünü alan, dal budaması ve kesimi yapan Vali Tuncay Sonel, İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerinde görevli 105 Ziraat Mühendisinden oluşan 35 tim tarafından yürütülen örnek budama uygulamasının fındık veriminin ve kalitesinin artmasını sağlayacağını ifade ederek, “Fındık, Ordu 'muz için, ülkemiz için çok önemli bir ürün. Olmazsa olmazlarımızdan.Şu an fındık bahçelerinde budama mevsimi. Fındık bahçelerinde ocakların diplerinin temizlenmesi, bakımı,gübrelenmesi,ilaçlanması gibi mevsimine göre  işlemler yapılıyor. İçinde bulunduğumuz mevsim itibariyle budamaların yapılması, fındıktaki ürünün ve kalitenin artırılmasına yönelik çalışmalar gerçekleştiriliyor. 35 tim toplamda 105 ziraat mühendisi arkadaşımız, çiftçilerimize örnek budama uygulaması yapıyor.” diye konuştu. Sahada çalışan ve şu ana kadar 3 bin örnek bahçe uygulaması yapan Ziraat Mühendislerine, İl ve İlçe Tarım Müdürlüğü personellerine teşekkür eden Vali Sonel, “Çalışkan  bir İl Tarım ve Orman Müdürümüz var. Onun nezdinde tüm İlçe Tarım ve Orman Müdürlerimize, Ziraat Odası Başkanlarımıza da teşekkür ediyor, çiftçilerimize de hayırlı ve bol kaza nçlar diliyoruz” dedi. Üreticilerin fındık bahçelerine zamanında bakım yaptı rmalarının önemine vurgu yapan Vali Tuncay Sonel, ”Fındık bahçelerinin budaması, gübrelemesi yapılırsa, fındıkta ürün artar, bu da bizi mutlu eder. Çünkü, fındıkta ürün arttığı takdirde hem çiftçimiz mutlu olacak, hem de ülkemiz ekonomisine katkı sağlanmış olacak” şeklinde konuştu.

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE HABER VE MEDYA AJANS Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız

G-0M8FWJ5EH7