HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
13 Kasım 2023 Pazartesi Saat: 19:18

BAŞKAN SARIKAHRAMAN “MİLLETTİN EFENDİSİNE AYIP EDİLDİ’’

Ünye Ziraat Odası Osman Sarıkahraman Emeklilere verilen 5000 TL’lik ikramiyenin çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı Emeklilere verilmemesini doğru bulmadığını belirterek bir an önce tekrardan gözden geçirilmelidir dedi.
BAŞKAN SARIKAHRAMAN “MİLLETTİN EFENDİSİNE AYIP EDİLDİ’’

Ünye’de emekli olan üye sayımızın %75’i ÇKS kayıtlı olduğunu dile getiren Başkan Sarıkahraman bunu ‘’Bugün millettin efendisi köylü bu 5000 liralık ikramiyeyi alamamasıyla ilgili boynu bükülmüştür.’’ Dedi.

Başkan Sarıkahraman açıklamasında şu ifadelere yer verdi: ‘’Öncelikle çok teşekkür ediyorum Ünye Medya Ajans olarak size bu konu ile alakalı ilk mikrofon uzatan oldunuz bize. Sayın cumhurbaşkanımız ülkemizin içinde bulunduğu mali krizden ötürü Emekli vatandaşlarımıza bir defalığına 5000 Türk lirası, ikramiye vermesine çok sevindik.

‘’EMEKLİ İNSAN 2. İŞ NEDEN YAPAR? ÇİFTÇİLİK NEDEN YAPAR?’’

Dolayısıyla bunu takip eden günler içerisinde emeklileri 1’ e 2’ ye böleceğini bilmiyorduk elbette çünkü emekli insan köyde oturur emekli insan şehirde oturur emekli insan 2. İş olarak çalışır emekli insan 2. İş neden yapar? Çiftçilik neden yapar? Emekli maaşı yetmediğindendir tabiide.

İktidarı ile muhalefeti ile kimisi olumlu kimi olumsuz söylemleriyle olsa bile biz bu ikramiyelerin kendi üyelerimiz adına biraz can suyu olacağını, en azından köyde oturan vatandaşlarımızı 10 15 gün ileriye götürebileceğini düşünmüştük, ama aldığımız üzücü haber ler öncelikle bunları basın aracılığıyla öğrendik önce basınla SGK ile alakalı uzman bir vatandaşın ulusal basında bunu söyleyince kulaklarımızı biraz daha diktik bunu inceledik çiftçilerin emekli ikramiyesinden yararlanamayacağını öğrenmiş olmamız bizleri ziyadesiyle çok üzdü

Arkadaşlar Odamıza kayıtlı yaklaşık 30 bin civarı üyemiz var bu üyelerimiz arasında 18.000 üyemiz aktif.

18.000 bin aktif üyenin içerisinde bize 1000metrekare 1500 metrekare 2000 metrekare gibi yerle alakalı ÇKS (çiftçi kayıt sistemi) işlemi yaptıranlar var bir hayvan küpesiyle odamıza kayıt olan üreticilerimiz var hayvan kurbana gitti kurbandan sonra kesime gitti kesimden sonra küpe hayvanın atıklarıyla birlikte gömüldü gitti.

Karadeniz insanı yâda Türk insanı küpenin lav olmasıyla birlikte babasının öldü ğü yâda yerini satmasıyla birlikte buradaki üyelik aktivitesini sürdürmesi çok mümkün değildi bunları bilmiyor üreticimiz dolayısıyla tüm bunlar böyle olunca oda üyesi olan herkesi aktif sanarak bunlarda bundan yararlanamadı.

Dolayısıyla çok doğru olmadığını millettin efendisine ayıp etmek olarak görüyorum Sayın Cumhurbaşkanımızı kim bu noktada yönlendiriyorsa bu projeyi kim gündeme getrdiyse Sayın Cumhurbaşkanına bu projeyi kim imzalatıyorsa biraz daha düşünerek hareket etmelerini ve bunları biraz da irdeleyerek yapmaları lazım.

‘’ÜNYE’DE EMEKLİ OLAN ÜYE SAYIMIZIN %75’İ ÇKS KAYITLI’’

Ünye’de emekli olan üye sayımızın %75’i ÇKS kayıtlı bunu net söylüyorum ama bugün millettin efendisi köylü bu 5000 liralık ikramiyeyi alamamasıyla ilgili boynu bükülmüştür.

Lütfen bu kanunu kim çıkarıp, kim düşünmüşse yeniden gözden geçirmesini üreticimizi üzmemesini rica ediyorum

Bidaha başa dönüce olursak bir inek küpesi bir dönüm yere eş değer bir dönüm yere kayıtlı olan insanlar yıllı 250 TL alıyor 250tlyi aldığı için 5000 lirayı vermemenin ayıbını ben sormak istiyorum

Sayın Cumhurbaşkanımızı da bu konuda kim zor durumda bırakıyorsa düşünsünler yeniden bu işi gözden geçirsinler diye bir üretici temsilcisi ziraat odası başkanı olarak uyarmak istiyorum çok teşekkür ediyorum ilginiz ve alakanızdan dolayı.

Ünye Medya Haber : Can Karayiğit

Bu haber toplam 560 defa okunmuşturHaber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE MEDYA HABER Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız