18 Şubat 2019 Pazartesi Saat: 16:29

İHRACATÇILAR’DAN TMO YA TEPKİ

İHRACATÇILAR’DAN TMO YA TEPKİ Bu Sezon Fındıktaki Büyük Rekolte Azlığı Nedeniyle Fındıksız Kalan İhracatçılar, Gözlerini Toprak Mahsulleri Ofisi’nin Elinde Bulunan Fındığa Dikti. Tmo Elindeki 2017 Ürünü Kabuklu Fındık Stoğun
İHRACATÇILAR’DAN TMO YA TEPKİ

İHRACATÇILAR’DAN TMO YA TEPKİ

Bu Sezon Fındıktaki Büyük Rekolte Azlığı Nedeniyle Fındıksız Kalan İhracatçılar, Gözlerini Toprak Mahsulleri Ofisi’nin Elinde Bulunan Fındığa Dikti. Tmo Elindeki 2017 Ürünü Kabuklu Fındık Stoğundan 10 Bin Tonun Fiskobirlik’e Kilosu 10 Tl’den Satmasının Ardından Harekete Geçen İhracatçılar, Sektördeki Ticaret Ve İhracatta Haksız Rekabet Yarattığı, Hür Müteşebbisleri Zor Durumda Bıraktığını İddia Etti. Fiskobirlik’in Kendisine Uygun Fiyatla Tahsis Edilen Fındıkları, Kendi Üretiminde Kullandığı Gibi, İhracatçıların Da Fındık Satmakta Olduğu Yurt İçindeki Sanayici Firmalara Da Pazarladığını İddia Eden İhracatçılar, Bu Durumda, Aynı Pazara Ürün Satan Bir Kuruma Devlet Eli İle Ve Uygun Fiyatla Fındık Verilmesinin Haksız Rekabet Yarattığı İfade Edildi. Bu Durumda İhracatçıların Pazar Paylarını Azaltarak Faaliyetlerini Olumsuz Yönde Etlkilediğini Savundular.

İhracatçılar, İlk Başlarda Fiskobirlik'e Fındık Vermeyip, Firmaları Da Karşısına Alan Tmo'nun Stokçulara Hizmet Ettiğini Belirterek; "Tmo, Fiskobirlik'e İlk Etap Fındığı Zor Da Olsa Verdi. Fındığın Bu Kadar Geç Verilmesinde Ana Sebep Stokçulardır. Fiskobirlik, Bir Yıl Vadeli 10 Bin Ton Fındık Alıyor. Aynı Şartlarda Biz De Tmo'dan Fındık İstiyoruz. Halen 200 Milyon Dolarlık Fındık Tmo Depolarında Çürüyor. İhracatçılar Olarak Tmo'dan Fındık İstediğimizde Satışımız Yok Diyorlar. Bu Da Stokçuya Hizmet Ettiğini Gösteriyor. Bu Anlayışla Devlet Hazinesine Zarar Veriliyor. Fiskobirlik'e Sunulan Şartlarda Fındık Bekliyoruz. Fındık Depolarda Çürümesin, Ülkemiz Kaza nsın" Dediler. Birkaç Stokçu… Yüksek Banka Faizleri İle Karşı Karşıya Kalan İhracatçılar, Tmo'dan Fındık Beklediklerini Belirtirken, "Şuan Tmo'nun 2017 Yılı Fındığının Depolarda Durması Yüzünden Devlet Zarar Ediyor. Fındığın Bekletilmesinin Devlete Bir Karı Yok. 200 Milyon Dolarlık Fındığın Depoda Durması Sadece Fırsatçılara Yarar" Açıklamasında Bulundular. Öte Yandan Fındık Stoklayan Kesimlerin, Tmo'nun İhracatçılara Fındık Satmasını Da Engelledikleri İleri Sürülerek; "Tmo'nun Elinde Bekletilen Fındıklar Çürüyerek Her Gün Değeri Kaybediyor. Devlet Hazinesine Zarar Veriliyor. Devletin 200 Milyon Dolarlık Gelirini Kendi Menfaatleri İçin Engelleyen Birkaç Stokçu Ve Onların Menfaatlerine Uygun Davranan Sorumlular, Bu Vebalin Altında Kalacaklardır” Denildi. Üretici Fiyatın Düşmesinden Tedirgin Bu Arada Üreticiden 14 Liradan Fındık Alan Tmo’nun Serbest Piyasada Da 14 Lirayı Geçmesinin Ardından İhracatçıların İstediği Şartlarda 10 Liradan Fındık Satmasının Gelece Sezon İçin Serbest Piyasada Fiyatları Yüne 10 Lira Seviyesine Düşürme Endişesi Nedeniyle Tedirgin Olan Üreticiler, Tmo’nun İhracatçılara Fındık Vermesi Halinde Fiyatın Bugünkü Serbest Piyasa Fiyatının Altında Olmamasını İstedi.

Ünye haber ajansı

Bu haber toplam 830 defa okunmuşturHaber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE MEDYA HABER Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız