14 Mayıs 2022 Cumartesi Saat: 23:08

TARİHİ ESER DEDİKLERİ KİREÇ FIRINI 60 YILLIK ÇIKTI

Geçtiğimiz günlerde bir medya kuruluşunda çıkan haberde Ünyenin Gürecülü mahallesinde tarihi kireç ocağı bulunduğu haberi üzerine mahalle sakinlerinden gelen bilgilere göre kireç ocağının 60 yıl kadar önce yapıldığı belirtildi.
TARİHİ ESER DEDİKLERİ KİREÇ FIRINI 60 YILLIK ÇIKTI
2. devre başlıyor

Ünye’nin Gürecülü mahallesinde ikamet eden takipçilerimiz Ünye Medya haber Ajans ı iletişim hattımızdan bizlere ulaşarak kireç ocağının tarihi olmadığı 1960 yıllarda yapıldığını belirtti.

Ünye’de bulunan Gürecülü Mahallesinde ikamet eden Seyit Bilal Özalp bir medya kuruluşunda yapılan haber e ilişkin kamuoyuna yanlış bilgi verilmemesi ve kamuoyunun aydınlatılması için açıklama gereği duyduğunu belirtti.

Tarihi denilen kireç fırınını 1960 yıllarda kendi babasının yaptığı belirten mahalle sakini Seyit Bilal Özalp yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi. “Bu arazi ve çevrede bulunan araziler hep akrabalarımız olmak üzere bize ait. Geçenlerde haber olarak gazete de yayınlandı ama o zaman ben burada yetkilerle kendim görüştüm birebir olaraktan ve onlara ifade ettim bu ocak 1960 yıllarda arazinin sahibi amcam ancak ocağı buraya yaptıran babam.

1960’LARDA YAPILAN BİR OCAKTIR BURASI, TARİHİ DEĞİLDİR

1960’da Macar usulü Karadeniz’de bulanan Kavak’ta ki kireç fırınlarından sonra yapılan ikinci ocaktır. İçeride bacası da var. O gün gelen görevli arkadaşlara da söyledim aynı kelimeler ve ifadelerle 1960’larda yapılan bir ocaktır burası, tarihi değildir. Zaten beton ve demirlerden belli oluyor. Tarihi olsa böyle inşaat demirleri olmaz. Eğer kamerayı yakınlaştırırsanız orada ki demirleri fark edersiniz. Öyle olmasını söylediğim halde yerel basında Yol Çalışması Sırasında Tarihi Kireç Fırını diye çıkan haber e karşılık olarak insanlar yanlış yönlendirilmesin istedim.

ARKEOLOGLAR GELSİN TARİHİ ESERLERİ GÖSTEREYİM

Eğer köyde tarihi eser arıyorlarsa arkeologlar gelsin köyün merkezinde bulunan tarihi eserleri göstereyim onlara ama burası tarihi değil. 1960’da yapılan şey tarihi geçiyorsa ona bir şey diyemem. Resmiyette yapılış tarihi ve kullanılış şekli belli. Kamuoyu yanlış bilgilendirilmesin diye bilgilerim açısından kamuoyunu bilgilendirmek istedim.”  

 

Bu haber toplam 1.092 defa okunmuşturHaber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE MEDYA HABER Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız