5 Temmuz 2022 Salı Saat: 11:20

ÜNYELİ GENÇ YAZAR KARAMAN “İÇİMDEKİLERİ ANLATMAK YERİNE YAZMAK İSTEDİM”

Ünye’nin gençlerinden olan ve 15 yaşından 18 yaşına kadar Deneme Yazısı yazan Genç Yazar Umut Karaman Ünye Medya Haber mikrofonlarına konuştu.
ÜNYELİ GENÇ YAZAR KARAMAN “İÇİMDEKİLERİ ANLATMAK YERİNE YAZMAK İSTEDİM”

Ünyeli Genç Yazar Umut Karaman Ünye Medya Haber Ajans ımıza verdiği röportajda “içimdekileri anlatmak yerine yazmak istedim” ifadelerini kullandı.

15 yaşından 18 Yaşına kadar Deneme Yazısı yazmaya başlayan Ünye li Genç Yazar Umut Karaman Wattpad platformu üzerinden yazdığı yazılar ile insanların büyük beğenisini toplamakta. Yazdığı yazılar bir 15 yaşında olan bir genç yazıyormuş edasıyla değil de sanki 25-30 yaş arası hayatın bütün zorluklarını tatmış bir genç yazıyormuş gibi okuyucuların önüne döküyor.

Genç yazar Karaman yaşının küçük olmasına rağmen Siyah Sayfalar ve Son Umut olmak üzere iki tane kitap yazmış bulunmakta.

Wattpad platformu üzerinden yazdığı ve devam ettiği kitaplarından Siyah Sayfalar adlı kitabı 75 bölümden, Son Umut adlı kitabı ise 5 bölümden oluşmakta.

Genç Yazar Umut Karaman Ünye Medya Haber Ajans ımıza kendisini tanıtarak başladığı röportajda;

“Ben Umut Karaman. 16 yaşındayım. Mehmet Refik Güven Anadolu Lisesinde okuyorum. Basketbolculuk ve yazarlıkla uğraşıyorum. Kendi çapımda yazmaya devam ediyorum. Güzel şeylere ve güzel başarılara imza attığımı düşünüyorum. İki dalda da uğraşmak bana sevinç veriyor. Ben bu başarılara adım atarken tabi ki yalnız değildim. Hocalarım, arkadaşlarım hepsi destek çıktı. Böyle ilerlemeye ve başarı kaydederek devam ediyorum yoluma. Basketbolu 4. sınıftan bu yana yapıyorum. 7 senelik bir basketbol geçmişim var. Hala da devam ediyorum. Meçhul Asker Ortaokulu Basketbol Kulübünde oynuyorum kendim ve okul takımlarında da devam ediyorum bu spora.

 

“DOĞALLIK OLMASINI İSTEDİM”

 

Deneme yazısı genellikle. Çünkü kurgu filan yok içinde. Daha samimi geldiği için ve roman vb. yazılar daha da ayrıntılı olduğu için deneme yazısı yazdım. Ben bu yola böyle başlamak istedim. Çünkü içimdekilerle insanlara samimiyet kurmak, doğallık olmasını istedim. Yapmacıklık olmasın. Yani insanlarda artık yazarlardan bir samimiyet bekliyor. Bende görüşüp de sanki onlarla konuşuyormuşum edasına yazıyorum. Bu yazdığım platform sayesinde insanlardan güzel tepkilerde alıyorum. Çok güzel adımlar ile ilerliyoruz. İlk kitabımın adı Siyah Sayfalar, ikinci kitabımın ismi ise Son Umut. Siyah Sayfaları yazmaya 2019 yılında başladım arkadaşlarım teşviki ile ve bende bu adımı yapabilirim diye düşündüm. İlerledikçe iş ciddiye bindi ve bende dedim yapıyorum devam edeyim bu gayret ile. Siyah Sayfaların 75 bölümü var Wattpad platformu üzerinde, Son Umut’un ise 5 bölümü var. Çünkü Son Umut’u biraz daha profesyonel yazmak, biraz daha kapsamlı bir yazı olmasını istiyorum. Bu iki kitabımda deneme yazısı. İçimdekileri yansıtıyorum aslında. Bir çocuğun içindeki duygularından gerçek duygularını yansıtmasını istiyorum. Yani bu iyi giden gösterişli hayatın kötü taraflarını da göstermek istiyorum.

 

“BASTIRMAK NASİP OLURSA O ZAMAN GÖRECEĞİZ”

 

Aslında Siyah Sayfalarda pes etmemeyi vurgulamak istiyorum. Çünkü ne kadar da yıkılsa insan tekrar ayağa kalkabileceğini göstermek istiyorum. İnsan çok kötü şeyler yaşasa bile yine onu bir tecrübe ve olanak sağladığı, ilerdeki hayatına çok güzel şeyler yansıtacağını düşündüğüm için yazıyorum zaten bu kitabımı. Tam sayfa sayısına dökemiyoruz çünkü benim kullandığım platform sayfa sayısına göre değil bölüm sayısına göre döküyor. Yani sayfa sayısına hiç dökmedim. İnşallah bastırmak nasip olursa o zaman göreceğiz. Uygulama olarak da indirebiliyorlar. Tarayıcılardan arayabiliyorlar. Umut Karaman Siyah Sayfalar yazınca karşılarına direkt çıkıyor zaten. Son Umutta aynı şekilde yazınca karşılarına çıkıyor. Wattpad’i indirerek daha kolay bir şekilde ulaşabilirler.

 

“İÇİMDEKİLERİ ANLATMAK YERİNE YAZMAYI TERCİH ETTİM”

 

Son Umut şu anda daha arka planda kalıyor. Çünkü Siyah Sayfalar’ıma biraz daha önem veriyorum. İlk kitabım ve ilk göz ağrım olduğu için ona daha çok değer veriyorum. Son Umut ise biraz daha devam edecek ama şu anda biraz arka planda kaldı. Biraz daha kapsamlı, profesyonel, içten duygular ile insanlara hissettirmek istiyorum. Çünkü ne kadar ilerleyebilirsem bu yolda o kadar çok tutunabileceğim devam ediyorum.

İlham kaynağım ilk önce arkadaşlarımdı. Kendim sosyal medya hesaplarımdan sözler yazarak paylaşıyordum. Ondan sonra arkadaşlarım dedi yazabilirsin yazıya dök. O sırada dedem vefat etti. Beni çok destekleyen bir insandı kendisi. Oradan alarak içimdekileri artık anlatmak yerine yazmayı tercih ettim. Bu bir sene içerisinde tekrar bir yükseliş yaşadım. Ondan sonra yazmaya devam ediyorum şu anda. Destekçilerim hocalarım, arkadaşlarım, sevdiklerim, en büyük destekçim başta zaten annem. Çünkü Annem bu yolda bana çok destek verdi ve halan daha desteklemeye devam ediyor. Güzel bir iş yaptığıma oda inandı, gördü. Yazılarımı okumadı ama ben dedim ona bastıktan sonra okursun. Senin için süpriz olsun dedim. O da bekliyor dört gözle ama başarılarımı takip ediyor kendisi.

 

“HER YAZARIN HAYALİDİR BU”

 

Tabi ki kitap halinde bastırmayı düşünüyorum. Zaten bu işe adımını tamamen atmak istiyorum. Ciddiye binmesini, daha güzel adımlar ile ilerlememi istiyorum. Biraz zamana bırakmıştım. İlk başlarda çok istekliydim. Bir kaç tane yazar hocamlarımla da görüştüm. Onlar biraz daha bekle, çalışmalarının üstüne biraz daha kat dediler. Katarak buraya geldim ve devam ettirerek ciddi bir adım atmak tabi ki istiyorum. Herkesin ve her yazarın hayalidir bu. Şöyle bir şey var. Gençler hayatta hiçbir zaman pes etmesinler ve ne kadar tecrübe kaza nırlarsa o kadar hayata tutunurlar. Buradan sizlerede çok teşekkür ediyorum. Hocalarıma ve aileme çok teşekkür ediyorum desteleri için.” ifadelerini kullandı.

Bu haber toplam 679 defa okunmuşturHaber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE MEDYA HABER Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız