27 Temmuz 2022 Çarşamba Saat: 21:51

BAŞKAN ZEREN TARİHİ YÜRÜRLER KONAĞINDA Kİ YANLIŞ RESTORASYON HAKKINDA AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Samsun Anıtlar Kurulunun Hüsrev Yürür Konağının Restorasyon çalışmasına müdahalesi sonucunda Ünye Mimarlar Odası Başkanı Servet Zeren Ünye Medya Haber Ajansı Mikrofonlarına konuştu.
BAŞKAN ZEREN TARİHİ YÜRÜRLER KONAĞINDA Kİ YANLIŞ RESTORASYON HAKKINDA AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Ordu Mimarlar Odası Ünye Temsilciği ile yaptığı istişareler sonucu Hüsrev Yürür Konağında yapılan restorasyon çalışmasının tarihi dokuya uygun olmadığı düşüncesiyle, Samsun Anıtlar Kuruluna dilekçe yazarak şikayette bulundu. Yapılan şikayet sonrasında Anıtlar Kurulu Hüsrev Yürür Konağının Kapı Taş duvar ve Tarihi Sütunlarda yapılan çalışmaların tarihi değerlere uygun olmadığını ve izinsiz olduğunu belirterek Ordu Büyükşehir Belediyesine konuya ilişkin kararını iletti.  

Ünye Mimarlar Odası Başkanı Servet Zeren, Samsun Anıtlar Kurulunun Hüsrev Yürür Konağında Ordu Büyükşehir Belediyesinin yaptığı restorasyon çalışmasına müdahalesi sonucunda Ünye Medya Haber mikrofonlarına konuştu.

Ünye Mimarlar Odası Başkanı Servet Zeren yaptığı açıklamada;

“Öncelikle Ordu Büyükşehir Belediyesinin bu konağı hizmete sunması o kadar güzel bir şey ki anlatamam size. Çünkü Ünye ’nin en özgün mimariye sahip binasıdır bu Konak. Bu binayı Ünye ’ye kaza ndırdılar onlara teşekkür ediyorum.

“BİZ İSTEMEZÜKCÜ DEĞİLİZ”

Yalnız bu restorasyon çalışması yapılırken Ünye ’nin bahçe kapıları çok ünlüdür birkaç tane bahçe kapılarımız var daha önceden yıkılmış kapıların meydana kurulduğu Burunucu’nda sahile konuldu. Çok özgün taş kapılarımız var. Bu taş kapılar restore edilirken bu şekilde boyanmazlar. Bunlar zımparalanır buna uygun koşullarda temizlenerek özgün haline getirilmeye gayret edilir. Ben bu yolu kullanıyorum devamlı buranın boyandığını görünce çok şaşırmıştım. Hatta o zamanda sosyal medya da paylaşmıştım. Sonradan baktım kimse ciddiye almıyor hatta beni eleştirenler bile oldu biliyor musunuz bu konuda. İşte ne güzel restore edildi sen niye her şeye karışıyorsun istemezükçü tanımı var ya biz istemezükcü değiliz. Bir şey yanlış yapılıyorsa bunu göstermemiz gerekiyor diye düşünüyorum.

“TARİHİ TAŞ KAPIMIZ ORİJİNAL HALİNE GELECEK İNŞALLAH”

Bunun üzerine Ordu Mimarlar Odası birleşerek bu konuyu konuştuk ve detaylarını da vererek Samsun Anıtlar kuruluna müracaatımızda bulunduk. Onlarında değerlendirmesi sonucunda uygulamanın yanlış olduğu kanaatine varıldı. Bununla ilgili Ordu Büyükşehir Belediyesi’nden bu boyanın temizlenmesiyle nasıl temizleneceği yönünde rapor bekliyorlar şu anda. Bu raporun uygunluğu karşısında da bu konağın olan taş kapımız orijinal haline gelecek inşallah. Bunun hangi teknik koşullarda temizleneceğine dair Ordu Büyükşehir Belediyesinden Rapor bekliyorlar. O raporun uygunluğuna göre de temizlenmesi kararı çıkacak.

“RESTORASYON UYGULAMASINI KİM YAPTIYSA O YAPACAK”

Onlar yapacaklar sonuçta buranın restorasyon uygulamasını kim yaptıysa o yapacak. Şimdi şöyle bu tarz uygulamalarda genellikle evet sövelerinde boyamamışlar. Keşke onlarda temizlenerek yapılsaydı ama bu tarz uygulamalar yapılabiliyor restorasyon çalışmasında. Onun için konağın genelinde yapılan uygulamalarda çok bir sıkıntı görmedim. Çünkü zaten görse Anıtlar Kuruluda belirtirdi. Onunla ilgili bir belirtide bulunamamışlar. Sadece Taş Kapı ve Bahçe Kapısı Duvarlarıyla ilgili bir belirtide bulunmuşlardı. O da tabi ki temizlenerek yapılsa daha güzel olurdu ama bu haliyle de bir sorun yok. Bu da olabilir, kabul edilebilirliği var diyeyim onunda. Ayrıla Anıtlar Kurulunda Bulunan Meslek etiğinden dışarı çıkmayan hocalara da çok teşekkür ediyorum bu kararı bu şekilde verdikleri için. Tabi ki zarar görmeden bir sürü teknik yöntemi var bunun. Onun için kurul öncelikle Ordu Büyükşehir Belediyesinden çıkarma teknikleri ile ilgili rapor istedi. Kurul onu doğru görecek tamam bu doğru yöntemdir diyecek ve ondan sonra temizlenecek. O uygunsuzluk durumu buranın boyanması uygunsuzluk. İzinsizlikte izin alınmadan boyanması yönünde. Yoksa binanın restorasyon çalışmalarına yönelik izinleri var. Sadece şu etapta izin olmadığını belirtiyor raporda.” ifadelerini kullandı.

Bu haber toplam 1.590 defa okunmuşturHaber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE MEDYA HABER Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız