HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
12 Eylül 2023 Salı Saat: 14:30

YENİ EĞİTİM-ÖĞRETİM YILINDA SINAVLAR NASIL OLACAK?

İlkokullarda sınav kalktı mı? Okul öncesi ve ilkokul 1, 2, 3 ve 4'üncü sınıflarda yazılı sınav kaldırıldı mı? Ortak sınav, yazılı sınav ile ilgili olarak ne olacak?
YENİ EĞİTİM-ÖĞRETİM YILINDA SINAVLAR NASIL OLACAK?

2023-2024 eğitim-öğretim yılının başlamasıyla beraber 1, 2, 3 ve 4'üncü sınıfların yazılı sınavları gündem oldu. Konuyla ilgili olarak binlerce veli ve öğrenci; okul öncesi ve ilkokul 1, 2, 3 ve 4'üncü sınıflarda yazılı sınav kaldırıldı mı sorularının cevaplarını aramaya başladı. 

Ölçme Değerlendirme Yönetmeliği’nde birtakım yeniliklere gidildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla yayınlanan yeni kararlara göre; 1, 2, 3 ve 4’üncü sınıfların yazılı sınavlarına ilikin önemli kararlar alındı. 

Ortak sınav test, okul sınavı yazılı olabilecek

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından ülke genelinde yapılacak ortak sınavların soruları ve cevap anahtarları ‘Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ tarafından hazırlanacak. Ülke ve il geneli ortak yazılı sınav, farklı soru türlerinden oluşabilecek. Yani çoktan seçmeli test ile açık uçlu sorular hem ayrı ayrı hem de bir arada öğrencilerin karşısına çıkabilecek. Ancak ilk aşamada ülke ve il geneli sınavlar sadece çoktan seçmeli test şeklinde olacak. Ortak sınav dışında okul genelinde uygulanacak sınavlar ise sadece açık uçlu sorulardan yazılı yoklama yöntemiyle uygulanacak. Eğer ülke , il ve ilçe geneli ortak sınav kararı alınmazsa okullardaki sınav uygulaması yine ortak olacak. Yani aynı sınıf kademesindeki tüm şubelerdeki öğrenciler ilgili ders için aynı soruları yanıtlamak üzere eş zamanlı sınava girecek.

Ortak sınav tarihleri

Karara göre ortak sınavların tarihleri eğitim öğretim yılının başında ilan edilecek. Zorunlu hallerde sınav tarihleri değiştirilebilecek. Bu eğitim öğretim yılında 1’nci dönem 1’nci sınavları; Ekim ayının son haftası ve kasım ayının ilk haftası, 1’nci dönem 2’nci sınavlar; Aralık ayının son haftası, ocak ayının ilk haftası yapılacak. İkinci dönem için belirlenen sınav tarihleri ise şöyle; 1’inci sınavlar mart ayının son haftası ve nisan ayının ilk haftası, 2’nci sınavlar mayıs ayının son haftası ve haziran ayının ilk haftası. Haftalık ders saati 6 ve üzeri olan derslerde il eğitim, sınıf ve alan konusunda yetkili isimlerden oluşan zümrenin karar almasıyla üçüncü sınav yapılabilecek.

 

Bu haber toplam 176 defa okunmuşturHaber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE MEDYA HABER Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız