HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
20 Eylül 2023 Çarşamba Saat: 14:57

SINAV TARİHLERİ BELLİ OLDU

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından gelen açıklamaya göre; 6. sınıf Türkçe ve matematik dersleri ortak sınavı tarihi 26 Aralık 2023 (Salı) olarak belirlendi.
SINAV TARİHLERİ BELLİ OLDU

9. sınıf Türk Dili ve Edebiyatı ile matematik dersleri ortak sınavları ise 27 Aralık 2023 Çarşamba günü tarihinde düzenlenecek.

Bu yıl hayata geçen ortak sınav uygulamasında tarihler açıklandı. Alınan karar resmi yazıyla illere gönderildi. Buna göre MEB'in hazırlayacağı sorular okullara teslim edilecek. Okul tarafından yapılacak sınav, il ölçme değerlendirme merkezlerince değerlendirilecek. İşte tüm detaylar!

6. ve 9. sınıflarda ortak sınavlar düzenlenecek

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğrencilerin gelişimini takip etmek, müfredatın işlenmesinde okullar arasında bütünlük sağlamak ve uygulama birliği oluşturmak amacıyla bu yıl ilk kez ortaokul 6. sınıfların "Türkçe" ve "matematik" dersleri ile lise 9. sınıfların "Türk dili ve edebiyatı" ve "matematik" derslerinin ikinci yazılı sınavlarını "ülke genelinde ortak sınav" olarak düzenleme kararı aldı.

Bu kapsamda, ülke genelindeki ilk ortak sınavlar, 6. sınıf Türkçe ve matematik dersleri için 26 Aralık 2023 Salı günü, 9. sınıf Türk dili ve edebiyatı ile matematik dersleri için 27 Aralık 2023 Çarşamba günü yapılacak. Bakanlıkça hazırlanan sorular okullara teslim edilecek ve sınav okul tarafından yapılacak. Sınav evrakı, il ölçme değerlendirme merkezlerince değerlendirilecek.

Bakanlık, ülke genelinde yapılacak ortak yazılı sınavların hangi kademelerde, hangi derslerde ve hangi tarihte yapılacağına ilişkin kararın yer aldığı resmi yazıyı illere gönderdi.

Ortak sınavlara katılamayan öğrenciler için mazeret sınavları yapılacak. Ülke ve il ve ilçe geneli ortak yazılı sınavların mazeret sınavı tarihleri milli eğitim müdürlüklerince ayrıca duyurulacak ve okul müdürlükleri tarafından e-Okul'a girilecek.

Ortak sınavlar, ölçme değerlendirme merkezleri tarafından yürütülecek. Uygulama, okulda öğretmenler tarafından yapılacak. Ortak sınavlar ölçme değerlendirme ilkelerine göre ve kaza nımları ölçen sorulardan oluşacak.

 

Bu haber toplam 222 defa okunmuşturAnahtar Kelimeler : SINAV, TARİHLERİ, BELLİ, OLDU

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE MEDYA HABER Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız