HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
12 Mart 2019 Salı Saat: 17:04

ÜNYE’DE 12 MART İSTİKLAL MARŞININ KABULÜ VE MEHMET AKİF ERSOY’U ANMA PROGRAMI YAPILDI

ÜNYE’DE 12 MART İSTİKLAL MARŞININ KABULÜ VE MEHMET AKİF ERSOY’U ANMA PROGRAMI YAPILDI 12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma programı kapsamında Ünye Yusuf Bahri Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu’nda program d
ÜNYE’DE 12 MART İSTİKLAL MARŞININ KABULÜ VE MEHMET AKİF ERSOY’U ANMA PROGRAMI YAPILDI
pc3

ÜNYE’DE 12 MART İSTİKLAL MARŞININ KABULÜ VE MEHMET AKİF ERSOY’U ANMA PROGRAMI YAPILDI

12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma programı kapsamında Ünye Yusuf Bahri Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu’nda program düzenlendi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan program, Ünye Yusuf Bahri lisesinin öğrencileri, günün anlam ve önemine ilişkin Mehmet Akif Ersoy’un hayatını anlatan tiyatro ile devam etti.

 Programa Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Cumhuriyet Başsavcısı Soner Aygün, Ünye Belediye Başkan Vekili Yaşar Sezgül, Garnizon Komutanı Piyade Binbaşı Bünyamin Dönmez, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Üsteğmen Esat Can Öztürk, İlçe Emniyet Müdürü Ahmet Aksu, İlçe Milli eğitim Müdürü Özgür Tokgöz, Ak Parti İlçe Başkanı Kenan Selim Argan, daire amirleri, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler, veliler ve vatandaşlar katıldı.

Günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yapan Ünye Yusuf Bahri Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okul Müdürü Muhammet Öztürk ve Ünye Yusuf Bahri Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu Tarih Öğretmeni İsmail Yıldız şunları ifade ettiler; “Milletleri Millet yapan milli değerlerin başında Bayrak ve Milli Marş gelir” Ünye Yusuf Bahri Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okul Müdürü Muhammet Öztürk;“Bugün İstiklal Marşımızın kabulünün 98. Yılını kutlamak için bir araya gelmiş bulunmaktayız.

 Okulumuzun Ünye hayırlı bir organizasyona sahiplik yapmaktan sevinç duyuyorum. Milletleri Millet yapan milli değerlerin başında Bayrak ve Milli Marş gelir. Bu iki değer milletin onuru ve namusudur. Bir milletin bayrağına yapılmış saldırı o millete, milletin marşına yapılmış saygısızlıkta yine o millete yapılmıştır. En acısı da Bayrak ve Milli Marş kavramlarının anlamlarını idrak edememiş toplumların kendi kutsallarını önemsizleştirmeleri ve sıradanlaştırmalarıdır.

 İstiklal Marşı Milli Mücadelenin bütün heybetini ve canlılığını başarıyla yansıtır. İstiklal Marşının bu başarıda ki en önemli unsur Mehmet Akif Ersoy’un şahsiyeti ve milli mücadelede ki konumudur. İstiklal Marşını sevmek Ülkemizi sevmektir. İstiklal Marşını coşkuyla söylemek Ülkemize sahip çıkmaktır. İstiklal Marşının Kabulü 98. Yılı münasebetiyle Mehmet Akif Ersoy’u rahmetle anıyoruz.”

“Milletimizi millet yapan en büyük değer istik bal ve istikbalimizin nişanesidir”

  Ünye Yusuf Bahri Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu Tarih Öğretmeni İsmail Yıldız;“İstiklal Marşı, milleti millet yapan değerlerimizin ne olduğu konusunda bir çerçeve çizen, bağımsızlığa doğru giden milletimiz için bir umut vaat eden, yol gösteren milli bir mutabakat mevkiidir. Türk tarihinin özeti, milletimizin coşkulu sesi, kutsalımız ve namusumuz olan İstiklal Marşı, bundan tam 98. Yıl önce yine bu günlerde Tacettin Dergahı’ nda yazılmıştır. Milletimizi millet yapan en büyük değer istik bal ve istikbalimizin nişanesidir.” şeklinde konuştular.

12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy konulu tiyatro oyunu sergilendikten sonra okullarda “12 Mart İstiklal Marşının Kabul Günü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü Etkinlikleri” kapsamında, düzenlenen kompozisyon, resim, şiir ve İstiklal Marşını Ezbere Güzel Okuma Yarışmalarında dereceye giren öğrenciler şu şekilde

İSTİKLAL MARŞINI OKUMA YARIŞMASI ANAOKULLAR ARASINDA

 1. Ecrin Con – Necmeddin Polvan İlkokulu

 2. Kadir Kaan Saltaoğlu – Şehit İsmail Ustaoğlu İlkokulu

3. Zeynep Sönmez – Gölevi Anaokulu

İLKOKULLAR ARASINDA

1. Afra Güler – Yunus Emre Oku

2. Kayra Yağız Hastel – Binali İlkokulu

 3. Zeynep Nur Mutlu – Özel Doğa İlkokulu

 ORTAOKULLULAR ARASINDA

1.Gökçen Akbütün – Meçhul Asker Okulu ile Ozan Aşlama – Şehitler Akyatan Okulu

 2. Ali Kenanoğlu – Anafarta Okulu

 3. Hilal Kardelen Kaya – Fevzi Çakmak Okulu

 LİSELER ARASINDA

1. Mete Kıyak – Ünye Anadolu Lisesi

 2. Muhit Canbaz – Ünye Atatürk Anadolu Lisesi

3. Emine Çevik – Mehmet Refik Güven Fen Lisesi

RESİM YARIŞMASINDA İLKOKULULAR ARASINDA

 1. Fehnaz Yılmaz – Atatürk İlkokulu

2. Eftin Mert – Cumhuriyet İlkokulu

3. Yaprak Altunay – Anafarta İlkokulu,

 ŞİİR YARIŞMASINDA ORTAOKULLULAR ARASINDA

 1. Aşenur Aytürk – Ünye İmamhatip Ortaokulu

2. Zehra Sunkurlu – Özel Ünye Doğa Ortaokulu

 3. İkra Tuana Başaran – Anafarta Ortaokulu

 KOMPOZİSYON YARIŞMASINDA LİSELER ARASINDA

 1. Tuğba Erdemli – Atatürk Anadolu Lisesi

2. Ebru Gökmen – Ünye Anadolu Lisesi

Program ödül töreni sonrası çekilen hatıra fotoğrafı ile son buldu.

ÜNYE HABER AJANSI

Bu haber toplam 1.112 defa okunmuşturHaber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE MEDYA HABER Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız