HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
3 Nisan 2019 Çarşamba Saat: 14:32

VALİ YAVUZ, ''ORDU BÜYÜLEYİCİ BİR GÜZELLİĞE SAHİP''

VALİ YAVUZ, ORDU BÜYÜLEYİCİ BİR GÜZELLİĞE SAHİP
VALİ YAVUZ, ''ORDU BÜYÜLEYİCİ BİR GÜZELLİĞE SAHİP''
pc3

VALİ YAVUZ, '' ORDU BÜYÜLEYİCİ BİR GÜZELLİĞE SAHİP''
Vali Seddar Yavuz, çekimleri ilimizde yapılan ve TRT AVAZ’da yayınlanan “Vizyon Türkiye” programının konuğu oldu.
Yapımcılığını ve sunuculuğunu Serdar Türkerkoğlu’nun yaptı ğı “Vizyon Türkiye” programında, Ordu ’nun ekonomik yapısını, potansiyelini ve turizm imkanlarını anlatan Vali Seddar Yavuz, Ordu ’nun, Karadeniz’in parlayan yıldızı olduğunu söyledi.  
“Ordu, Karadeniz’de Parmakla Gösterilecek Bir Şehir”
Ordu’nun son yıllarda turizm anlamında önemli bir gelişme gösterdiğini söyleyerek konuşmasına başlayan Vali Seddar Yavuz, “Valiliğimizin, Kültür ve Turizm Bakanlığımızın yapmış olduğu tanıtım çalışmaları etkisini gösterdi ve 2016, 2017, 2018 yıllarında Ordu ’da çok ciddi bir turist artışı meydana geldi. İlimizde, 2018 yılında % 64’lük yabancı turist artışı olurken,  % 24 civarında da yerli turist artışı meydana geldi ve toplamda 850 bin yerli ve yabancı turisti ağırladık. Dolayısıyla 111 bin civarında yabancı, 750 bin civarında da neredeyse yerli misafirimize evsahipliği yaptı k. Ordu , dereleriyle, doğal güzellikleriyle şiirlere, türkülere konu olmuş ve birçok şaire, sanatçıya da ilham olmuş bir şehir. Karadeniz’de eşsiz, bucaksız bir sahil i, yaylaları, şelaleleri, eko turizme uygun alanları ile çok ciddi bir turizm potansiyeline sahip. Biz de bu potansiyeli değerlendirmek için 2 yıldır yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Alt yapımızı düzeltiyor, tarihi ve kültürel mekânları restore ediyor, bunları turizme kaza ndırıyoruz ve yoğun bir tanıtım faaliyeti de yürütüyoruz. Önümüzdeki yıllar içerisinde 3 milyon yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapacağımızı ön görüyorum. Gerçekleşen rakamlar da bizim hedefimizi tutturacağımızı gösteriyor. Tüm misafirlerimizi, böylesine tabiatın, kültürel varlıkların, tarihi varlıkların bulunduğu bu şehre davet ediyoruz. Turizm yapabilmemiz için halkımızın da turizmi benimsemesi ve bunu arzu etmesi gerekir, yoksa tesisleşme bunun için yeterli değil. Dolayısıyla Ordu bu anlamda da Karadeniz’de parmakla gösterilebilecek bir şehrimiz. Ordu insanı nezaketi, zerafeti ve misafirperverliği ile ön plana çıkmıştır. Türk insanının misafirperverliği zaten dillere destan ama Ordu ’da bunu ziyadesiyle de görmek mümkün” diye konuştu.
“Ordu, Büyüleyici Bir Güzelliğe Sahip”
Vali Yavuz, “Ordu’nun 7 km’lik bir sahil şeridi ve yürüyüş bandı bulunuyor. Yerli ve yabancı misafirlerimiz mutlaka bu sahil de yürümek, bir kahve içmek, bir yemek yemek isterler. Daha sonra da türkülere konu olmuş Boztepe’miz var. Boztepe ayrı bir güzellik. Ordu ’ya gelip de Boztepe’ye teleferikle çıkmamak olmaz. Teleferikle Boztepe’ye çıkarken, bir taraftan yeşilin her tonunu, diğer taraftan maviyi, denizi görerek güzel bir yolculuk yapma imkanına sahip oluyorsunuz ve burada güzel tesislerimiz misafirlerimizi bekliyor” dedi.
 “Karadeniz de En Büyük Sorun Arsa”
Vali Seddar Yavuz, şehirde yaşanan ekonomik gelişim ile ilgili yöneltilen soruya ise şu yanıtı verdi:
“Ordu’da iki tane faktör önemli olmuştur. Bir tanesi Ordu -Giresun Havalimanı, ikincisi Karadeniz Sahil Yolu . Bu iki ulaşım imkanı özellikle şehrin ekonomisini tamamen değiştirmiş ve rekabet gücünü arttırmıştır. Ordu -Giresun havalimanı, yolcu sayısını en fazla arttıran havalimanlarından bir tanesidir. Ordu , geçmişte insanların İstanbul’a, diğer yerlere ulaşmasında ciddi güçlükleri olan bir şehir konumunda imiş. Büyüklerimizin anlata anlata bitiremedikleri, saatlerce kuyruklarda gittikleri yollar gitmiş, artık harika bir ulaşım ağına kavuşmuştur. Bu da Ordu ’yu çıkmaz sokak olmaktan kurtarmış ve yatırımcıyı bu şehre doğru çekmiştir. Ordu ’da şu anda yaklaşık 162 bin kişi aktif olarak çalışıyor. Ordu ’da mevcut 2 tane OSB’miz var. Bu 2 OSB’mizde yaklaşık 8 bin kişi çalışıyor. 3 yeni OSB’nin faaliyete geçirilmesi çalışmaları da hızla devam ediyor. Bu ara tekstil sektöründe çok ciddi bir artış meydan geldi. Tekstil sektörü şu anda ihracatımızın lokomotifi konumundadır. Diğer taraftan,  tarıma dayalı sanayimizde bizim için en önemlisi fındıktır. Çünkü, Türkiye fındık üretiminin %35’ini üretiyoruz. Fındık üretiminde, Türkiye’de ve Dünya’da birinciyiz. Geçen yıl 180 bin ton rekolte oldu. Daha önceki yıl 220 bin ton rekolte meydana geldi. Fındıktan da çok ciddi bir ihracat yapıyoruz. Fındığı mamul ve yarı mamul ürün olarak da işliyoruz.  Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumumuzun (TKDK) da destekleriyle fındıkta daha fazla mamul ürün üretme noktasında çalışmalarımız söz konusu. İş gücüne katılma oranı olarak da baktığımızda, Ordu , Türkiye ortalamasının biraz daha üstünde. Bu da bizim açımızdan yine mutluluk verici bir gelişme. Gayri safi yurt içi milli hasıla bakımından da Ordu 17 milyar TL ile yine ilk 30 arasında yerini alıyor. Yatırımcı çekmede hiçbir sorunumuz kalmadı. Yeni OSB’lerin kamulaştırma çalışmaları hızla devam ediyor. Ünye OSB, Fatsa ikinci OSB ve Ordu ikinci OSB üzerinde aktif olarak çalışıyoruz ve yatırımcıya sunmak istiyoruz. Bizim yatırımcı sorunumuz yok ama Karadeniz’in en büyük sorunu arsa üretmek.  Yatırımcının daha kolay hizmetlere ulaşabilmesi ve ihtiyaçlarını karşılayabilmesi bakımından OSB’ler önemli. İkincisi çevreyi korumak bakımından da önemli. Üçüncüsü istihdam ve ihracat. Bu anlamda OSB’leri çok önemsiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın en önemli üzerinde durduğu konu ekonomi. Dünyayla rekabet edebilen, yarışabilen,  vatandaşın refah seviyesini yükselten iş ve aş. Öteden bu yana bütün dünya zaten istihdamı, ekonom iyi tartışıyor. Bu anlamda OSB’ler tartışmasız en önemli araçlardan bir tanesi ve bunun farkındayız, bilincindeyiz. Şu anda aktif olarak iki OSB’miz çalışılıyor. Yeni kurulan üç OSB’yi de eklediğimizde, yaklaşık 15 bin kiş iyi daha sanayide istihdam etmiş olacağız. Bu da Ordu ekonomisine olumlu bir şekilde yansıyacaktır.” 
 “Ordu’yu Dört Ana Başlık Altında Topluyoruz”
Ordu’yu dört ana başlık altında ele aldıklarını belirten Vali Seddar Yavuz, ”Bir tanesi tarım şehri Ordu . Burada da özellikle yaşlanan verimi düşen fındık bahçelerinin yenilenmesi, budama tekniklerinin geliştirilmesi, yeni türlerle buluşturma, organik ve eko tarım. Organik tarım başta olmak üzere iyi tarım uygulamalarını alana sokmak istiyoruz. Bununla ilişkinde şu anda yoğun projelerimiz devam ediyor. Tarım ve Orman Bakanlığı, DOKAP ve Ordu Valiliğinin imkânlarıyla bu alanda önemli çalışmalar yapıyoruz. Şu anda bizim fındıkta dekar başına yaklaşık elde ettiğimiz ürün miktarı 80-85 kg. Oysa 80-85 kg ürün alarak piyasa da rekabet etmek mümkün değil. Bizim bunu 150-200 kg’lara çıkarmamız gerekiyor. Bunu çıkarabilmemiz içinde biraz önce bahsettiğim alanları değerlendiriyoruz. İkinci başlık önemle üzerinde durduğumuz alanlardan bir tanesi turizm. Turizme sadece misafir ağırlamaktan öte, tarihi ve kültürel dokunun yenilenmesi olarak bakıyoruz. Kibele heykelinin çıktığı Kurul Kalesi gibi önemli kalelerimiz var. Cıngırt Kalemiz, Türklerin Anadolu’da ilk yerleştiği yerlerden birisi olan Mesudiye ilçemiz var. Bu alanların restore edilmesi, turizme açılması ve en önemli gelir kaynaklarından hizmet sektörünü hareketlendirmek istiyoruz. Dördüncüsü ise bir bilim şehri Ordu . Bunun içinde üniversitenin geliştirilmesi noktasında Sayın Cumhurbaşkanımızın destekleriyle çalışmalarımız devam ediyor. Bir Teknokent kurma çalışmamız şu anda devam ediyor. Bizim, katma değer üreten yüksek teknoloji kullanan bir toplum haline gelmemiz gerekiyor. Ekonomik ve bilimsel anlamda bizim dünya süper ligi nde oynayabilmemiz için bizim katma değeri yüksek, yüksek teknoloji gerektiren alanlara doğru yavaş yavaş evrilmemiz gerekiyor ki, orta gelirden üst gelir grubu ülkeler sınıfına geçebilmiş olalım” şeklinde konuştu.

Bu haber toplam 664 defa okunmuşturHaber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE MEDYA HABER Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız