8 Kasım 2019 Cuma Saat: 12:33

‘’ORDU KURUL KALESİ ZİYARETÇİLERİ KARŞILAMAYA HAZIRLANIYOR’’

‘’ORDU KURUL KALESİ ZİYARETÇİLERİ  KARŞILAMAYA HAZIRLANIYOR’’ Ordu büyükşehir belediyesi altınordu ilçesi bayadı mahallesi’nde bulunan kurul kalesi’ne ait çevre düzenleme ön projesini hazırladı.
‘’ORDU KURUL KALESİ ZİYARETÇİLERİ  KARŞILAMAYA HAZIRLANIYOR’’

‘’ ORDU KURUL KALESİ ZİYARETÇİLERİ  KARŞILAMAYA HAZIRLANIYOR’’

Ordu büyükşehir belediyesi altınordu ilçesi bayadı mahallesi ’nde bulunan kurul kalesi’ne ait çevre düzenleme ön projesini hazırladı.

Kazı evi, ziyaretçi karşılama merkezi ve otopark alanlarının yer aldığı projede; kazı evi içerisinde çalışma salonu-kütüphane, laboratuvar-atölye, buluntu deposu, alet edevat deposu, salon, yemekhane, yatakhane, kazı başkanı ve başkan yardımcısı odası; ziyaretçi karşılama merkezi içerisinde ise çok amaçlı salon, hediyelik eşya, kafeterya, danışma, depo, personel odası, ofis, bilet gişesi ve güvenlik birimi bulunurken 5 otobüs ve 50 özel araçlık otopark planlanıyor.

Kurul kalesi restorasyon projelerini etaplar halinde hayata geçirecek olan büyükşehir belediyesi,  1. Etap rölöve ve çevre düzenleme ön projesi kapsamında proje alanı içerisinde ziyaretçi karşılamaya ve kazı evine yönelik yapılaşma planladı. Alanın kuzey noktasında 5 otobüs, 40 özel araç kapasitesinde otopark inşa edilecek. Ekipler, ziyaretçiler için zorlayıcı, engelliler için ise imkânsız bir ulaşım rotası oluşturması nedeniyle kazı alanına yamaç boyunca uzanarak ulaşacak bir merdivenle birlikte eğimi takip eden bir asansör yapılmasını planlıyor.

Kybele heykelinin yer aldığı nişin bulunduğu mekânın, hem kale içerisindeki konumu hem de önemi sebebiyle ziyaretçinin kaleyle ilk karşılaştığı mekân olması uygun görülüyor. Hazırlanan ön projeye göre ana giriş kapısının önünde, alana giriş öncesi toplanmanın ve genel bilgilendirmenin sağlanacağı bir de giriş terası önerildi.

Kazı alanı içerisinde yer alan platformların seçiminde, buluntuların görülmesine engel teşkil etmeyecek cam malzemeler tercih edilecek.

2010 yılında kazı çalışmalarına başlanan kurul kalesi’nde arkeolojik kazılar günümüzde de devam ediyor. Kazı sürecinde ortaya çıkarılan arkeolojik veriler kurul kalesi’nin önem kaza nmasını sağlarken, kamuoyunda bilinirliğini de artırdı. Kazı alanı özellikle hafta sonu yoğun olarak ziyaret edilen bir rekreasyon alanı olma özelliğini koruyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 681 defa okunmuşturHaber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE MEDYA HABER Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız