HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
28 Ocak 2020 Salı Saat: 19:04

TARİHİ MİRASLAR GELECEĞE TAŞINIYOR

Ünye Belediyesi, Ünye’nin tarihi ve kültürel miraslarının korunması, turizme kazandırılması ve gelecek nesillere aktarılması amacıyla projeler üretmeye devam ediyor. Bu kapsamda Ünye Kalesi eteklerinde bulunan Güzelkale Mahallesi’ndeki
TARİHİ MİRASLAR GELECEĞE TAŞINIYOR
pc3

Ünye Belediyesi, Ünye ’nin tarihi ve kültürel miraslarının korunması, turizme kaza ndırılması ve gelecek nesillere aktarılması amacıyla projeler üretmeye devam ediyor. Bu kapsamda Ünye Kalesi eteklerinde bulunan Güzelkale Mahallesi ’ndeki tarihi niteliğe sahip yapıların rölöve çalışması gerçekleştirildi. Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı , çalışma sonrası oluşturulan serginin açılışında yaptı ğı konuşmada, “Ünye’mizin tarihi miraslarını hem koruyor, hem de turizme kaza ndırıyoruz.” dedi.

Ünye Belediyesi, Ünye Kalesi eteklerinde bulunan Güzelkale Mahallesi ’nde bulunan tarihi niteliğe sahip yapıların rölöve (bir yapının bütün boyutlarını ölçerek plan, kesit ve görünüşünü yeniden çıkarma) çalışmasını gerçekleştirdi.

Belediyenin Plan ve Proje Müdürlüğü tarafından yürütülen projede Yıldız Teknik Üniversitesi ile birlikte çalışıldı. Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Mahmoud Zeyn El Abini ve 10 öğrenciden oluşan ekip 16-25 Ocak tarihlerinde Güzelkale Mahallesi ’nde saha çalışması yaparak burada bulunan tarihi niteliğe sahip ev, çeşme ve bu gibi yapıların rölövesini gerçekleştirdiler.

Yapılan çalışmalar sonrası 28 adet pafta oluşturularak projenin ilk etabı tamamlanmış oldu. Yapılan rölöve çalışmaları Ünye Yalı Kilisesi’nde sergilenerek görücüye çıktı.

Sergiye, Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı , Siyasi Parti Temsilcileri, daire amirleri ve vatandaşlar katıldı.

Dr, Zeyn El Abidin; “12 eserin rölöve çalışması gerçekleştirildi”

Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Mahmoud Zeyn El Abidin, sergisinin açılışında rölöve çalışması hakkında bilgi vererek, proje kapsamında 12 yapı ve eserin mimari çizimlerinin, 3D modellemesinin ve ölçülerinin hazırlandığını söyledi. Abidin, yoğun bir çalışma gerçekleştirerek rölöve ile ilgili 28 paftanın hazırlandığını kaydetti.

Başkan Tavlı , “Ünye’mizin tarihi miraslarını hem koruyor, hem de turizme kaza ndırıyoruz”

Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı , ilçenin tarihi dokusunu korumaya çalıştıklarını ifade ederek, “Geçtiğimiz günlerde Ünye Kalesi’nin UNESCO Dünya Miras listesine girmesi ile ilgili bir çalıştay gerçekleştirdik. Biz Ünye Kalesi’nin turizme kaza ndırmanın yanında, etrafında bulunan Güzelkale Mahallemizin de koruma altına alınması ve içinde bulunan tarihi değere sahip eserlerin de bu çalışmanın içinde yer almasını istiyoruz. Biz kentimizin tüm tarihi ve kültürel değerlerinin korunması ve turizme kaza ndırılması noktasında çalışmalar yürütüyoruz ve yürütmeye de devam edeceğiz. Bu kapsamda bu rölöve çalışmasının önemli bir katkı ve değer katacağını düşünüyorum.” dedi.

Kaymakam Güney, “Bu çalışma gelecek için çok değerli”

Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, çalışmaların geleceğe ışık tutacağını belirterek, şunları söyledi:

Ünye için Ünye Kalesi son derece anlamlı ve kale ile beraber etrafından bulunan Güzelkale Mahallesi de bir o derece önemli. Gerçekleştirilen rölöve çalışması hem bugün hem de gelecek için oldukça değerlidir. Bugün gerçekleştirilen bu çalışmanın önemini önümüzde ki yıllarda çok daha iyi anlayacağız. Çünkü tarihi eserlerin rölöve çalışmalarının kayıt altına alınması, gelecekte o eserler hakkında bilgi edinmek için son derece önemli bir bilgi hazinesi niteliği taşımaktadır. Bu açıdan Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı ’ya ve Yıldız Teknik Üniversitesi ekibine teşekkür ediyorum.” Konuşmaların ardından 28 paftadan oluşan serginin açılışı gerçekleştirildi. Yıldız Teknik Üniversitesi heyeti sergide ziyaretçilere çalışmalar hakkında teknik bilgiler sundular.

Sergide ayrıca projede yer alan Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Mahmoud Zeyn El Abidin ve ekibine Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı ve Ordu Üniversitesi Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gürol Özcüre tarafından katılım sertifikası takdim edildi.

Bu haber toplam 443 defa okunmuşturAnahtar Kelimeler : TARİHİ, MİRASLAR, GELECEĞE, TAŞINIYOR

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE MEDYA HABER Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız