10 Aralık 2020 Perşembe Saat: 20:13

ÜNYE’NİN YAZKONAĞI MAĞARASI TURİZM’E KAANDIRILACAK.

Ünye Turizm İşletmecileri Derneği ( ÜNTİD )Yaz Konağı Mağarası’nın Turizime kazandırılması İçin Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney önderliğinde bir Keşif Gezisi düzenledi.
ÜNYE’NİN YAZKONAĞI MAĞARASI TURİZM’E KAANDIRILACAK.
2. devre başlıyor

Yaz Konoğı Mağarası Keşif Gezisine  Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Ünye Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Adnan Sobi, Arkeolog Ali Rıza Nal, Sanat Tarihçisi Nevra Arslan, Ordu Dağcılık Kulübü Üyesi Anıl Alp ve Mahalle Muhtarı İhsan Bağcı katıldı.

Yaklaşık 1 Km. Uzunluğundaki mağarada çeşitli incelemelerde bulunurken ön rapor için notlar tutuldu.

 “Yazkonağı Mağarası, sadece Ünye ve Ordu Turizmi’ne değil, Türkiye Turizmi’ne kaza ndırılmalıdır” diyen Ünye Kaymakamı Ümit Hüsein Güney,  Yazkonağı Mağarasının Turizme kaza ndırılması için çalışma başlatılacağını belirterek, “ Ünye Turizm İşletmecileri Derneğimizle birlikte Yazkonağı Mağarası’na bir gezi düzenledik. Bugüne kadar ismini sıkça duyduğumuz mağaramızla ilgili farklı rivayetler de dinlemiştik. Bugün ise bizzat yerinde inceleme fırsatı bulduk. Burayı sadece Ünye ve Ordu Turizmi’ne değil Türkiye Turizmi’ne kaza ndırmak için keşif çalışması yürüttük.  İçerisinde yarasa kolonileri, g ölü ve sarkıtlarıyla güzel bir yer. Başta Ordu Valimiz Sayın Tuncay Sonel başkanlığında Ordu Büyükşehir Belediye Başkanımızın destekleriyle burada yapacağımız çalışmalar sonucunda özellikle adrenalin sevenlerin uğrak yeri olacaktır” dedi.

Ünye Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Adnan Sobi ise “Sadece bölgemizin değil, Ülkemizin bir değeri Yaz Konağı Mağarası. ÜNTİD olarak öncülük yaptı ğımız, yaklaşık 1km uzunluğunda olan sarkıt ve dikitleri bünyesinde barındıran ve yarasa kolonilerinin olduğu, yaklaşık 30 m.den akan yağmur Şelalesi ile tam bir doğa harikası Yaz Konağı Mağarası Keşif ve ön rapor gezimizi Ünye Kaymakamımız Sayın Ümit Hüseyin Güney başkanlığında, Arkeolog Ali Rıza Nal bey, Sanat Tarihçisi ve Dernek Üyemiz Nevra Arslan, Odak üyesi Maden Müh. Dağcı Anıl Alp bey, Mahalle Muhtarımız Ihsan Bağcı ile birlikte gerçekleştirdik. Bu gezi ile öncelikli amacımız, tamamen doğal olmakla birlikte Fay Kırığı oluşumuyla meydana gelen mağaramızın halkımızın ziyaretine açılmadan önce yapılması gereken; ulaşım kolaylığı sağlayacak yönlendirme levhaları, giriş düzenlemesi, galeri boyunca zamanla oluşan göçük ve akarların temizlenmesi, taban yolu, tavan ve ara galerilerdeki oluşan sarkıt ve dikitlerin gün ışığı rengi ile aydınlatılmasının sağlanması, galerinin tam güvenlikli, yarı güvenlikli ve güvensiz bölgelerinin renk ve mesafeli planının girişte pano ile hazırlanması, galeri içerisinde bu mesafelerin işaretlenerek ziyaretçilerin bilgilendirilmesi gibi turizmsel hizmet alt yapısının hazırlanarak kaza ndırılmasını hedefliyoruz.

Ülkemizin Turizmine değer katacak boyutta bir destinasyonu, Ünye ve Ülke Turizmimize hazırlıyoruz” diye konuştu.

 

Bu haber toplam 347 defa okunmuşturHaber Yorumları ( 1 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
hatice sarı 10.12.2020 20:22
tebrik etmek lazım vesile olanlardan ünye için güzel bir kazanım olur eğer turizme kazandırılırsa.

Son Haberler

 

ÜNYE MEDYA HABER Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız