HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
3 Ocak 2021 Pazar Saat: 13:56

ÜNTİD BAŞKANI SOBİ, FATSA ÇINGIRT KALESİ İÇİN ÇAĞRIDA BULUNDU.

Ünye Turizm İşletmecileri derneği Başkanı Adnan Sobi Fatsa Cıngırt Kalesi ne her kesimin sahip çıkması gerektiğini belirterek değerlendirmelerde bulundıu.
ÜNTİD BAŞKANI SOBİ,  FATSA ÇINGIRT KALESİ İÇİN  ÇAĞRIDA BULUNDU.
pc3

2021 yılının ilk günü fatsa Cıngırt Kalesi ne Keşif düzenleyen Ünye Turizm İşletmecileri Derneği Adnan Sobi; ‘’ Fatsa Cıngırt Kalesi Sadece Fatsa 'mızın Değil Bölgemizin En Önemli Turizm Destinasyonlarındandır.’’ Diyerek sahip Çıklılması gerektiğine vurgu yaparak bir açıklama yayınladı.

Başkan Sobi yaptı ğı açıklamada; ‘’ Fatsa Cıngırt Kalesi ve Doğal statülü alanı, Karadeniz Bölgesinin denize en yakın tarihi, turistik ve doğal değerlerinin üçü bir arada olduğu tek destinasyonudur. Özellikle ulaşım kolaylığı, şehre yakınlığı, doğal ve tarihi statüyü bir arada barındırması en büyük avantajı durumundadır. Ünye Turizm İşletmecileri Derneği olarak kuruluş amaçlarımızdan olan; Keşfet, hazırla ve tanıt misyonumuzu bu önemli değerimize de sahip çıkarak göstermek istiyoruz.

          01.01.2021 Cuma günü saat:14:35'te Ordu Kurul Kalesi Arkeloglarından Umut Zoroğlu, Nas İnşaat ve Restorasyon sahibi Ünye Kalesi Dehliz çalışmasını yapan Atilla Akbaş,  Sanat Tarihçisi-Arkeolog Ali Rıza Nal ve ben Ünye Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Adnan Sobi, Fatsa Cıngırt kayasında keşif  çalışması yaptı k.   

          Karşılaştığımız manzara tam bir sahipsizliğin göstergesi idi. Her yer kazılmış, her eser tahrip edilmiş, adeta yok edilmiş bir manzara ile karşılaştık. Ne yazık ki, günümüzde hala hak ettiği değeri görememiş ve görmemeyede devam etmektedir. Özellikle kaçak kazı tahribatları tarihi değerlerimizi adeta yok etmektedir. Bu ve benzeri doğal ve tarihi destinasyonlar için gelişen dünya ve değişen Şehircilik anlayışından korumak amacıyla 1. ve 2. bölge koruma bandı uygulanmalı ve yapı kütlesi destinasyonun görsel kalitesini engelleyecek yapılaşmalarda engellenmelidir. Bu çerçevede tavsiye niteliğindeki önerilerim aşağıdaki gibidir.

         - Cıngırt Kalesi 'ne çıkarken Fatsa Büyük Sanayi Sitesi üst kısmında (coci demir üstü) yapılmakta olan konut binasının kat yüksekliğine ileride emsal teşkil edeceğinden acilen müdahale edilmelidir. Çünkü, Cıngırt Tepesinin sahil yolu boyunca görseli korunmalıdır. Buradaki amaç destinasyonun görülmesi reklam ve tanıtımın en gerçekçi unsuru olmasıdır.

         - Okul inşaatından sonraki yol araç girişine kapatılarak, art niyetli kişilerin ulaşımı engellenmelidir. Yol köylü ve görevli haricinin kullanımına kapatılmalıdır. Koyulacak uyarı tabelalarıyla(özel statülü alan giriş yasaktır) dikkat çekilmelidir.

         - Araç yolunun sonu olan iki yükselti ortası, ileride otopark ve karşılama noktası olarak kullanılacak şekilde hazırlanmalı ve bu amaç doğrultusunda şimdiden planlanmalıdır.

         - En önemliside iki tepeli destinasyonun kuzeyi(deniz tarafı) acilen doğal destinasyon ve Kent Ormanı Kimliği ile mesire alanına çevrilmeli, kayalık uç noktaya Seyir Terası ve Zirve Restoran yapılarak turizmin hizmetine açılmalıdır. Bu hizmet alt yapısındaki asıl amaç; tarihi kuzey yükseltinin korunması olacaktır.

         - Güneyi(Kara tarafı) Tarihi ve kültürel zenginlikleri içerisinde barındıran alanın acilen vahşi yüzey temizliği ve Delhiz temizliği yapılarak, Arkeolojik kazı çalışmalarının başlaması sağlanmalıdır.  

         - Özellikle doğu yakası alt eteklerinde bulunan tarihi ve kültürel yaşam alanları korunmaya alınmalıdır.

         - Doğu cephesinde bulunan ve şu ana kadar farkedilmemiş olan Kral Kaya Mezarı tescillenerek aydınlatması yapılmalıdır. Aksi takdirde en önemli tarihi değerimiz yok olma ile karşı karşıya kalmaktadır.

         - Kuzey Tepesi olan tarihi statülü alana  girişler yasaklamalıdır.

                Koruma ve Güvenlik

         Uzman bir ekip tarafından belirlenecek noktalara foto kaptanlar yerleştirilerek saha hazırlana kadar, art niyetli kişilerin tahribatları önlenmiş olacaktır.

         Turizmin olmazsa olmazı, birlikte hareket edilmesi ve tüm sahanın hazırlanması hedefinin olması gerekmektedir. Birlikte ORDU , Birlikte TURİZM.’’ İfadelerini kullandı.

Bu haber toplam 311 defa okunmuşturHaber Yorumları ( 1 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
ÜMMÜHAN KURU 03.01.2021 13:06
defineciler hertarafı talan ediyor ünye, fatsa ordu turizm için birlik olunurda o zaman kalkınırız.

Son Haberler

 

ÜNYE MEDYA HABER Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız