8 Şubat 2021 Pazartesi Saat: 23:25

TARİHİ ÜNYE YALI KİLİSESİ 15 YILLIĞINA KIZILAY’A KİRALANIYOR

Orta Yılmazlar Mahallesi Muhtarlığı yanında bulunan Mülkiyeti Ünye Belediyesine ait olan tarihi Yalı Kilisesi 15 yıllığına Türk Kızılayı Ünye şubesine kiralanıyor.
TARİHİ ÜNYE  YALI KİLİSESİ 15 YILLIĞINA KIZILAY’A KİRALANIYOR
2. devre başlıyor

19.yy 2.yarısında yörede yaşayan Rumlar tarafından ibadet amaçlı yaptı rılmıştır olup.. 2013 yılında İl Kültür Turizm Müdürlüğü tarafından proje ihalesi yapılan,  Restorasyonu ise  Ünye Belediyesi tarafından 2015 yılında tamamlanmış,  Kültür ve Sanat Merkezi olarak kullanılmaya başlanan kilise turizmin yanısıra Ünye de Kültür Merkezi olmadığından Resim ve  Heykel Sergileri gibi birçok kültürel sergiye de ev sahipliği yapıyordu.

Meclis toplantısına, Beledye başkanı Hüseyin Tavlı ’nın yerine Başkanlık yapan Başkan Yardımcısı Orhan Gürel gündemin 2. Maddesi’ni şu ifadelerle açıkladı,‘’.gündemimizin 2. Maddesinde belirtilen yer ile ilgili olarak Ortayılmazlar Mahallesi Muhtarlığımızın yanında bulunan tarihi kilise burasının resterasyonu yapıldı Ünye Belediyemize kaza ndırıldı ama kullanılmayan bir yer olduğu için gittikçe dökülmeye yüz tutuyordu.

Türk kızılayı ve ünye belediyemizle birlikte ortak protokol imzaladık burada engelli çocuğu olan vatandaşlarımız şehir merkezine geldiğinde çocuklarını güvenli bnir şekilde bırakabilecekleri bir yer oluşturuyoruz.

Türk Kızılayı ve Ünye Belediyesi personel konusunda da karşılıklı görüşmelerimizi yapıp bu amaçla da Ünye ’deki sosyal ve engelli vatandaşlarımızın aileleri ile buluşturmuş olacağız.’’ İfadelerini kullandı.

, Ünye belediyesi şubat ayı meclis toplantısında gündemin 2. Maddesi olarak görüşülen ve oy çokluğu ile 15 yıllığına Kızılay Ünye Şubesi Ne kiralanması protokolü onaylanan projeye İyi Parti Meclis Üyesi Murat Çıraklı, Saadet Partisi Meclis Üyeleri Arslan Güdek ve Kadir Gümüş Çekimser Oy Kullandı.

İYİ Parti Meclis Üyesi Murat Çıraklı Engelli Vatandaşlarımız ve Aileleri için çok güzel bir proje olduğunu ifade ederken  yer olarak tarihi ve turistlik ve kültürel amaçta kullanılan bir yer yerine  daha uygun yerler tahsis edilmesi konusunda konunun tekrar düşünülmesi gerektiğini belirtti

İYİ Parti Meclis Üyesi Murat Çıraklı yaptı ğı açıklama’da, ‘’ bu konuyu dün akşam belediye başkanımızla da  tartıştık, engelli vatandaşlarımız ve aileleri için çok güzel bir proje düşünenleri tebrik ediyorum ama  geçmişten günümüze biz ünyeyi bir turizm şehri olarak düşündük bir kültür yolu olarak değerlendirdiğimiz alanlarımız’da var, bu açıdan baktığımız zaman kültür mirası olan bu yerin bu şekilde değerlendirilmesi bana göre çok doğru bir yaklaşım olmayacaktır kanatindeyim.

Engelli vatandaşlarımızın mutlaka ve mutlaka böyle bir yere ihtiyacı var, belediyemiz tarihi ve kültürel bir miras olan bu yer yerine başka bir yerden tasarruf yapsa çok daha iyi olur düşüncesindeyim.

Neden diye soracak olursanız turizm sezonu geliyor turizm sezonu ile ilgili insanlara turizm ve kültürel faaliyetler için kullanacağımız çok fazla  alanlarımız yok.

Biz bu projeye karşı çıkmıyoruz, Engelli vatandaşlarımız için çalışmalar yapalım daha fazla fayda sağlanacağını düşündüğüm avm nin yanında O.B.B  kiraladığımız burası daha geniş daha fayda sağlayacak bir alan olarak böyle görüyorum.

O yüzden biz bu konunun birdahaki mecliste tekrardan değerlendirmesini talep ediyoruz.’’ İfadelerini kullandı.

Saadet Partisi Meclis Üyesi Arslan Güdek De İYİ Parti Meclis Üyesi Çıraklının düşüncelerine katıldığını beyan etti.

Ünye belediye meclisinin şubat ayı toplantısında Gündemin 2. Maddesi oy çokluğu ile kabul edildi.

Bu haber toplam 641 defa okunmuşturHaber Yorumları ( 2 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
murat sağlam 09.02.2021 00:40
turizm için önemli olan bir yeri kiralamak ne demek ünyede aklı başında kimse yokmu
HÜSEYİN YİĞİT 09.02.2021 00:37
AFENİN SİZE YAHU ÜNYEDE BAŞKA YER KALMADIMI DA KİLİSEYİ KİRAYA VERİYORSUN

Son Haberler

 

ÜNYE MEDYA HABER Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız