HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
10 Kasım 2021 Çarşamba Saat: 20:45

KURUL KALESİ KISA SÜREDE TURİZME KAZANDIRILACAK

Karadeniz bölgesinin ilk Arkeolojik Kazısı olan Kurul Kalesi turizme hazırlanıyor.
KURUL KALESİ KISA SÜREDE TURİZME KAZANDIRILACAK
pc3

2300 yıllık tarihe sahip olan ordu  Kurul Kalesi’nde çalışmaları inceleyen Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler Kurul Kalesinin kısa sürede hizmete girmesi için tüm gayretle çalışıldığını vurgulayarak, Kurul Kalesinin 12 ay ziyarete açık kalacağını belirtti.


‘’ÇIKAN ESERLERİ TOPLAYIP BİR MÜZE HALİNE GETİRECEĞİZ’’

‘’Çalışmalar tamamlandığında burası bambaşka bir cazibe merkezi olacak. Çıkan eserleri toplayıp bir müze haline getireceğiz’’ diyen Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler, yaptı ğı açıklama’da; “Muhteşem bir manzarayla karşı karşıyayız. Buradan çıkan eserleri gün yüzüne çıkarmak için çalışıyoruz. Kurul Kalesi’ni hem şehrimizin hem ülkemizin hem de insanlığın dikkatine sunmak için yoğun bir çalışma içerisindeyiz.

Buralar bizim için çok önemli destinasyon noktaları aynı zamanda tarihle bağımızı güçlendiren zaman köprüleridir. Çalışmalar tamamlandığında burası bambaşka bir cazibe merkezi olacak. Çıkan eserleri toplayıp bir müze haline getireceğiz. Kurul’un eteğinde Ordu ’dan bakıldığında görülebilecek bir müze çalışmamız olacak. Dolayısıyla burayı çok önemli bir merkez haline getiriyoruz. Amacımız burada 12 ay kazı yapmak ve buraya 12 ay turist çekmek” dedi.

‘’AMACIMIZ BURAYI K ISA ZAMANDA VATANDAŞLARIN ZİYARETİNE AÇMAK’’

‘’Amacımız burayı kısa zamanda vatandaşların ziyaretine açmak’’ diyen Başkan Güler konuşmasının devamında; “Kurul Kalesi’nde yaptı ğımız çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Amacımız burayı kısa zamanda vatandaşların ziyaretine açmak. Dolayısıyla buranın üstünü kapatıyoruz ve alanı ışıklandıracağız. Düzenli programlarla burayı hem bir gezi hem de inceleme bölgesi olarak ziyarete açmak istiyoruz. Burada gerçekten çok ilginç eserler mevcut. Burası Mithradates’in kalesiyle birlikte önemli bir yerleşim merkezi ve imparatorlukmuş. Çıkan eserleri camekan içerisinde sergilemek istiyoruz. Burayı 12 ay hem kazılacak hem de gezilebilecek bir merkez haline getiriyoruz. Dolayısıyla bu bölge ve Mithradates’in kalesi hizmete açılmış olacak” ifadelerini kullandı.

Haber; Ünye Medya Ajans

Bu haber toplam 238 defa okunmuşturAnahtar Kelimeler : KURUL, KALESİ, KISA, SÜREDE, TURİZME, KAZANDIRILACAK

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler

 

ÜNYE MEDYA HABER Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz :
Email Adresiniz :
Arkadaşınızın İsmi :
Arkadaşınızın E-Mail Adresi :
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız